butki2
W ostatnim czasie dyskutowaliśmy o zasadności używania masek podczas biegania. Negatywnie wypowiedział się na ten temat kardiolog i maratończyk dr Robert Gajda. Stanowisko rządu jest jednoznaczne i raczej nie różnicuje aktywności, więc maski trzeba nosić zawsze. W rozmowie z Wirtualną Polską minister Szumowski wypowiedział się dość stanowczo:

Policjanci wystawiają mandaty za notoryczne nieprzestrzeganie reguł. Nie chcemy, żeby to w sytuacji incydentalnej było działanie opresyjne. Z drugiej strony na pewno te mandaty muszą się pojawić, bo widać to rozprężenie - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.


Następnie dodał:

Rozporządzenie wyraźnie mówi o obowiązku zasłaniania nosa i ust (…). Jeśli mamy komin założony na nos i usta, to działamy zgodnie z prawem. Jeśli mamy maseczkę zsuniętą na brodę i mamy odsłonięte nos i usta, to łamiemy prawo i policjant może dać wtedy mandat, niezależnie czy my ją szybko nasuniemy, czy nie, jeżeli nas mówiąc kolokwialnie złapie, z tą maseczką na brodzie - przypomina minister.


Materiał możecie zobaczyć pod tym linkiem:
https://www.money.pl/gospodarka/jedni-nosza-maseczki-inni-maja-ale-zsuniete-mandaty-musza-sie-pojawic-bo-widac-rozprezenie-6507250282063489v.html

Na ulicach widzimy, że osoby aktywne fizycznie czasami maski czy kominy mają zsunięte poniżej poziomu nosa czy nawet ust, bo inaczej trudno jest uprawiać sport. Czyżby ta wypowiedź ministra, była zapowiedzią zaostrzenia kursu w karaniu. Według tego co zasugerował minister, nawet szybkie nasunięcie komina nie będzie chronić przed mandatem. Jak będzie w praktyce zapewne niedługo zobaczymy.O bieganiu w masce z Dr Robertem Gajdą, kardiologiem i maratończykiem (rek. żyć. 2:33)
Bieganie w masce, maseczce (nasz test)
Wiadomości TVP o bieganiu
Mandat 5 tys. za bieganie? Czy to prawda?
Pościg za rowerzystą dwoma radiowozami (video)
Absolutnie nie rozumiem prześladowania ludzi i dawania mandatów za to, że biegają czy jeżdżą na rowerach - prof. K. Simon
Biegacz na plaży ucieka Policji (video)
Czy 2020 roku odbędą się jakiekolwiek biegi masowe?