maraton pokoju logo
W HOŁDZIE POLSKIM ŻOŁNIERZOM
POLEGŁYM NA FRONTACH II WOJNY ŚWIATOWEJ


Narwik *Bolonia * Monte Cassino *Tobruk
Anglia *Falaise *Westerplatte *Bzura

… jak myśl sprzed lat, jak wspomnień ślad wraca dziś pamięć o tych,których nie ma… tylko w polu biały krzyż nie pamięta już, kto pod nim śpi…

Janusz Kalinowski: Już dziś start nowego cyklu biegowego w Warszawie. Można zapisać się przed biegiem. Należy jednak przyjść odpowiednio wcześniej. Stała godzina startu – 20:00. Dystans - 5 km.

Więcej o biegu

We wrześniu przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, a rok 2019 ma być rokiem pogłębionej refleksji nad wydarzeniami lat 1939-1945. Wiedząc, że sport jest jednym z ważniejszych nośników w edukacji, zamierzamy go wykorzystać w organizacji etapowego Maratonu Pokoju w hołdzie polskim żołnierzom poległym na frontach II wojny światowej z główną datą imprezy 1 września.Chcemy przypomnieć, że po klęsce w kampanii wrześniowej polscy żołnierze nie poddali się, lecz dalej toczyli walkę na wszystkich frontach w Europie. Wyróżniali się przy tym męstwem i skutecznością, przyczyniając się do ostatecznego triumfu aliantów.

Etapowy Maraton Pokoju to cykl ośmiu biegów od kwietnia do września (siedem na dystansie 5 km i jeden na 7 km 195 m, co w sumie daje 42 km 195 m). Wszystkie odbywać się będą na atestowanej trasie przy Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie (Wybrzeże Gdyńskie 4),droga zamknięta, asfaltowa – trzy agrafki. Stała godzina startu – 20:00 ma umożliwić udział w zawodach również tym osobom, które kończą pracę późnymi wieczorami lub są przyzwyczajone do treningów o tej porze.

Stałe są w większości dni (przeważnie środy – aby nie kolidowały z innymi zawodami, jak również ze względów szkoleniowych), a terminy biegów zostały dopasowane mniej więcej do dat związanych z poszczególnymi bitwami: o Narwik, Bolonię, Monte Cassino, Tobruk, Anglię, Falaise, Westerplatte i nad Bzurą. Szczególny charakter będą miały majowe zawody z racji 75. rocznicy bitwy stoczonej przez żołnierzy gen. Władysława Andersa, a także te 1 września w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Maraton Pokoju ma też przypomnieć imprezę, którą pod tą nazwą zorganizowano po raz pierwszy 40 lat temu – we wrześniu 1979 roku w Warszawie. Historia zatoczyła więc koło, o czym przypomina logo.

Nowatorski  charakter zawodów pozwala uczestnikom odrabiać biegi, w jakich  nie mogli wystartować. W ten sposób można będzie skompletować pełen udział w cyklu premiowany specjalnym trofeum, na którym zaznaczone zostaną miejsca bitew stoczonych przez polskich żołnierzy w latach 1939-1945.
TERMINY BIEGÓW (start o godz. 20, biuro zawodów od 18.30 w Centrum Olimpijskim):
10 kwietnia (środa) – Bitwa o Narwik (9 kwietnia – 8 czerwca 1940)
25 kwietnia (czwartek) – Bitwa o Bolonię (9-21 kwietnia 1945)
11  maja (sobota) – Bitwa o Monte Cassino (17 stycznia - 19 maja 1944)
12 czerwca (środa) – Bitwa o Tobruk (10 kwietnia - 27 listopada 1941)
10 lipca (środa) – Bitwa o Anglię (10 lipca - 31 października 1940)
7 sierpnia (środa) – Bitwa pod Falaise (7-21 sierpnia 1944)
1 września (niedziela) – Obrona Westerplatte (1-7 września 1939)
18 września (środa) – Bitwa nad Bzurą  (9-22 września)

REJESTRACJA

Rejestracja odbywa się przez portal www.datasport.pl i ważna jest tylko po dokonaniu wpłaty. Można zarejestrować się od razu na więcej niż jeden bieg. Gdyby jednak z jakichś przyczyn dana osoba nie mogła wystartować w wybranym terminie, powinna powiadomić organizatora Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. nie później, niż na pięć dni przed zawodami. Wówczas ma możliwość wybrania jednej z dwóch opcji: A. pakiet odstępuje wskazanej osobie; B. przenosi opłatę na bieg w innym terminie.

WYSOKOŚĆ OPŁATY

Opłata z tytułu uczestnictwa wynosi 30 zł (+10 zł za koszulkę) i obejmuje m.in.: numer startowy z nazwą bitwy, pomiar czasu przez sędziów PZLA, obsługę medyczną, dwustronny dyplom z podstawowymi informacjami o danej bitwie, posiłek z deserem, zamieszczenie wyników na stronie biegstulecia.pl w zakładce imprezy towarzyszące.

Na niebieskich koszulkach oddychających zaznaczone zostaną miejsca bitew. W tych koszulkach należy pokonywać dystans (chyba, że zabraknie odpowiedniego rozmiaru). Niechaj ta forma jednakowego ubioru przyczyni się w jakimś stopniu do pogłębienia naszego hołdu, naszej pamięci o polskich żołnierzach poległych na frontach II wojny światowej.

Uwaga! Osoby, które potrzebują fakturę (wyłącznie w wersji elektronicznej, papierowe nie będą wysyłane), rejestrują się przez portal datasport.pl ale nie dokonują przelewu, a opłatę uiszczają w dniu zawodów, podając wcześniej niezbędne dane mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. będą wystawiane tylko w miesiącu, w którym została wniesiona opłata.

KLASYFIKACJE

A. w każdym biegu dla: kobiet i mężczyzn (indywidualna oraz drużynowa),
B. generalna dla osób, które łącznie pokonają 42 km 195 m (suma czasów z ośmiu biegów) – indywidualna i drużynowa, oddzielna dla kobiet i mężczyzn.

Drużyna składa się z dwóch osób tej samej płci. Może być profesjonalna, amatorska, z klubu bądź stowarzyszenia, zakładu pracy, firmy. Klasyfikacja po każdym biegu liczona będzie według systemu im mniej punktów, tym wyższa lokata. Za pierwsze miejsce wśród kobiet bądź mężczyzn – 1 pkt, za drugie – 2 pkt, za trzecie – 3 pkt... itd. Identycznie liczona będzie klasyfikacja całego cyklu.

Można wystawić więcej niż jeden zespół, wówczas dwie pierwsze osoby klasyfikowane są jako drużyna I, kolejne dwie jako drużyna II itd.

Osoba odpowiedzialna za sporządzenie klasyfikacji i jej publikację: Jolanta Klusek(autorka logo) Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NAGRODY

Dla trzech najszybszych kobiet i trzech najszybszych mężczyzn w każdym biegu - puchary. Na koniec cyklu wszystkie osoby, które pokonają w sumie maratoński dystans, otrzymają imienne trofea, wykonane specjalnie na okoliczność 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Za zajęcie miejsc 1-3 w klasyfikacji generalnej cyklu dla kobiet, mężczyzn i drużyn – puchary. Przewidziane są również inne wyróżnienia.

ODRABIANIE BIEGÓW

Dzięki inicjatywie i pomysłowości uczestników Setki Stulecia powstał jedyny w swoim rodzaju cykl. Otóż biegi, które już się odbyły można będzie odrabiać za dodatkową opłatą 5 zł. Wszystko po to, aby skompletować w sumie dystans 42 km 195 m, pomimo konieczności opuszczenia niektórych terminów z różnych przyczyn, np. zdrowotnych.
Odrabianie odbywać się będzie po zakończeniu zasadniczego biegu.  Start ok. 20:30. Osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie pokonują danego dnia dystans 2 x 5 km, czyli w sumie 10 km i otrzymają oprócz pakietu na bieg podstawowy, pamiątkowy numer startowy i dyplom biegu odrabianego.
Zgłoszenia na biegi odrabiane przyjmowane są mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) na tydzień przed imprezą (aby można było przygotować numery i dyplomy). Dodatkowa opłata za odrabianie biegu – 5 zł płatne gotówką w biurze zawodów. 

KTO ORGANIZUJE ZAWODY

Klub Sportowy Polskie Himalaje działający w formie stowarzyszenia na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku prawo o stowarzyszeniach, ustawy o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 roku oraz statutu i z tego tytułu posiadający osobowość prawną.

Współorganizatorem zawodów, przy wydatnej pomocy wolontariuszy, jest Królewski Klub Biegacza. Organem pomocniczy, doradczy, opiniujący - komisja zawodnicza powołana 22 grudnia 2018 roku w składzie: Jolanta Klusek (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.),Roman Marek (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), Ivo Vuco (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Partnerzy: Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Polski Komitet Olimpijski, Polski Związek Lekkiej Atletyki, zespół Czerwone Gitary, który udostępnił organizatorom utwór „Biały krzyż”.

UWAGA!Regulamin został zaakceptowany przez uczestników biegu Setka Stulecia 2017-2018 na spotkaniu podsumowującym cykl zawodów 22 grudnia 2018 roku. Podjęto dwie ważne decyzje: z listy zobowiązań organizatora „wykreślono” punkt dotyczący zapewnienia napojów na mecie (zazwyczaj wody);medale zastąpiono imiennym trofeum dla każdej osoby, która pokona maratoński dystans.

Kontakt do organizatora: tel. 730 777 045 lub 784 400 502; mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kierownictwo zawodów: Janusz Kalinowski, Kryspin Dworak, Tadeusz Waluk, Ewa Bujalska
Komisja zawodnicza: Jolanta Klusek (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), Roman Marek (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), Ivo Vuco (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

.S. Podobny cykl zawodów w Krostoszowicach (gmina Godów): gorskiebieganie.pl/bieg/slaski-etapowy-maraton-pokoju

maraton pokoju krzyz
BIAŁY KRZYŻ –UTWÓR WIODĄCY CYKLU BIEGÓW
słowa: JANUSZ KONDRATOWICZ;muzyka: KRZYSZTOF KLENCZON

Gdy zapłonął nagle świt
Bezdrożami szli przez śpiący las
Równym rytmem młodych serc
Niespokojne dni odmierzał czas

Gdzieś pozostał ognisk dym
Dróg przebytych kurz, cień siwej mgły
Tylko w polu biały krzyż
Nie pamięta już, kto pod nim śpi

Jak myśl sprzed lat
Jak wspomnień ślad
Wraca dziś pamięć o tych
Których nie ma

Żegnał ich wieczorny mrok
Gdy ruszali w bój, gdy cichła pieśń
Szli by walczyć o twój dom
Wśród zielonych pól, o nowy dzień

Bo nie wszystkim pomógł los
Wrócić z leśnych dróg, gdy kwitły bzy
W szczerym polu biały krzyż
Nie pamięta już kto pod nim śpi