Wyniki Półmaratonu
Strona imprezy

Lil: W sobotę w Toruniu zakończyły się Halowe Mistrzostwa Świata Mastersów, podczas których wbrew nazwie, odbyły się także biegi uliczne. Jednak to nie na asfalcie a na bieżni padł rekord świataw wykonaniu Polek. Gdy sztafeta 4x200m w składzie Małgorzata Gąsowska, Joanna Balcerzak, Aneta Lemiesz i Aneta Grot ukończyła rywalizację z czasem 1:42.53, stało się jasne, że wśród 37 poprawionych na tych zawodach rekordów świata, jeden będzie polskiego autorstwa.

W ostatnim dniu mistrzostw wyłoniono także mistrzów świata w półmaratonie. Tomasz Szymkowiak jeszcze przed biegiem zapowiadał, że „tanio skóry nie sprzeda”. Trzykrotny mistrz Polski na 10 000m, specjalista 3000m z przeszkodami, olimpijczyk z Pekinu, zgodnie z zapowiedzią wysoko zawiesił rywalom poprzeczkę. Wygrał półmaraton z czasem 1:08:56 i wyraźną przewagą nad kolejnymi zawodnikami. Przez najbliższe 2 lata to właśnie on będzie mistrzem świata mastersów w półmaratonie.

Tytuł wicemistrza również trafił do Polaka. Na drugim miejscu z czasem 1:10:18 przybiegł na metę Bogdan Dziuba. Zmęczony i szczęśliwy zawodnik do ostatniej chwili toczył zacięty bój o miejsce. Sekundę za nim linię mety przekraczał norweski zawodnik Kristian Nedregard. Dziuba był jednocześnie pierwszym zawodnikiem w swojej kategorii M40. Norweg startował w tej samej kategorii.

Najszybszą wśród kobiet była startująca w kat. W40 DawnGrunnagle. Amerykanka podczas odbywającego się w środę 27 marca biegu na 10 km zajęła drugie miejsce, ustępując Ewie Jagielskiej. Na dłuższej trasie nikomu nie oddała mistrzowskiego tytułu i linię mety przekroczyła jako pierwsza z czasem 1:16:28. Wyprzedziła Rumunkę NikcoletęCiortan 1:21:57 i AnnęArseniuk. Podczas mistrzostw świata mastersów kluczowa jest klasyfikacja wiekowa, a w swojej kategorii W 35, Polka z czasem 1:22:12 była pierwsza. W sumie, w ręce polskich półmaratończyków trafiło sześć złotych medali w kategoriach wiekowych.

W mistrzostwach świata wzięło udział 4000 zawodników. Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zajęli Niemcy, którzy zdobyli 262 medale, z czego 100 krążków miało złoty kolor. Za Niemcami na podium stanęli Amerykanie, którzy na podium kończyli zawody 159 razy. Polacy mieli jeszcze więcej sukcesów na koncie. Medale trafiały w ręce biało-czerwonych 182 razy. Niestety Amerykanie wyprzedzili nas w tej klasyfikacji dwoma złotymi medalami. Zdobyli 62 złote medale. Polska zakończyła mistrzostwa na najniższym stopniu podium