(fot. Dorota Szota)

Wyniki

Lil:Zanim przez Warszawę przebiegła rekordowa liczba biegaczy, tworzących biało-czerwoną flagę Biegu Niepodległości, na terenie warszawskiej AWF w ramach Supermaratonu Stulecia zostały rozegrane mistrzostwa Polski na dystansie 100km. Bieg, który  odbył się dla uczczenia setnej rocznicy przyjazdu Piłsudskiego do Warszawy, okazał się szczęśliwy dla Małgorzaty Pazdy Pozorskiej. Zawodniczka AML Słupsk obroniła tytuł pokonując 100km w  8:05:38. Tym wynikiem odzyskała również miano rekordzistki Polski. Straciła go tylko na chwilę, gdy podczas zawodów w Chorwacji, Wioletta Paduszyńska nabiegała 8:07:34.

- A miało mnie tu nie być- mówiła na mecie mistrzyni Polski, która ze względu na udział w Łemkowyna Ultra Trail,  nie planowała startu w mistrzostwach Polski. Bieg okazał się dla niej bezproblemowy. Pokonała 1500-metrową pętlę 65 razy bez żadnego kryzysu po drodze. Na mecie rozpłakała się ze szczęścia.

- Dzisiaj mija 5 lat mojego biegania. Nie spodziewałam się takiego wyniku - mówiła Małgorzata Pazda Pozorska.

Z tytułem wicemistrzyni, mistrzostwa Polski opuszczała Patrycja Bereznowska. Rekordzistka świata w biegu 24h, do rywalizacji przystąpiła mocno przeziębiona. Skarżyła się na kłopoty z oddychaniem i złe samopoczucie. Jednak kłopoty zdrowotne nie przeszkodziły jej w poprawieniu życiówki. Patrycja Bereznowska zakończyła bieg z wynikiem  8:10:31. Brązową medalistką mistrzostw Polski z wynikiem  8:24:37, została Joanna Lorenc.

Wśród panów, liderem na wczesnym etapie biegu został Dariusz Nożyński. Jednak zwycięzca Wings for Life, nie planował walki o medale. Wystartował treningowo, a dodatkowo, nie był zgłoszony do udziału w mistrzostwach. Za to z myślą o zwycięstwie,  od samego startu mocno pobiegł obrońca tytułu Piotr Stachyra. Zawodnik MKS Piast Głogów, dopingowany przez swojego trenera i Wandę Panfil, ponownie został mistrzem Polski, przekraczając linię mety z rezultatem 7:09:23. Drugie miejsce zajął Damian Kaczmarek z czasem 7:21:03. Brązowy medal przypadł w udziale Andrzejowi Piotrowskiemu, który 100km pokonał z czasem 7:33:06.

W ramach imprez towarzyszących na stadionie lekkoatletycznym AWF odbyła się również Sztafeta Stulecia, wygrana przez zawodników reprezentujących Królewski Klub Biegowy.