GALERIA
 Relacja video 2017
Zapowiedź video 2018

LISTA STARTOWA

 Strona wydarzenia na FB

Katarzyna Świerczyńska: Ponad 100 zawodników z 9 krajów. Ponad pół tysiąca psów i 250 startów. Już w ten weekend czeka nas wyjątkowe wydarzenie - Międzynarodowe zawody w wyścigach psich zaprzęgów "Wieliszew Cup”. To niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć widowiskowe wyścigi psich zaprzęgów w wykonaniu najlepszych zawodników.

Co to jest „Wieliszew Cup”?
To dwudniowe zawody w wyścigach psich zaprzęgów, które odbędą się 14-15 kwietnia 2018 roku w Wieliszewie niedaleko Warszawy. Zawody mają rangę Pucharu Świata, Baltic Cup oraz Pucharu Polski. Będą rozgrywane według przepisów Międzynarodowej Federacji Sportu Psich Zaprzęgów (IFSS). Organizatorami wydarzenia są Klub Sportowy Alaska oraz Urząd Gminy Wieliszew.

Na czym to polega?
Psie zaprzęgi to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje wiele dyscyplin, w których liczy się współpraca psa i człowieka. Każda z nich jest na swój sposób widowiskowa. W Wieliszewie zawody odbędą się w warunkach bezśnieżnych, fachowo nazywa się to dryland. 

Zawodnicy będą się zmagać w następujących klasach:

DR 8 - wózek z 6-8 psami (skrót oznacza dryland ring, a cyfra liczbę psów, które muszą wystartować w pierwszym dniu) - bez wątpienia będą to najbardziej widowiskowe zmagania, dlatego szczególnie zapraszamy na starty dużych zaprzęgów,
DR 6 - wózek z 4-6 psami,
DR 4 - wózek z 3-4 psami,
DBM - bikejoring mężczyzn (rower z psem, startuje kolarz plus jeden pies) - w bikejoringu możemy liczyć na widowiskowe, bardzo szybkie ściganie. Najszybsi zawodnicy w duecie ze swoimi psami potrafią osiągać prędkości kilkudziesięciu kilometrów na godzinę!
DBW - bikejoring kobiet,
DS2 - hulajnoga z dwoma psami (skrót oznacza dryland scooter),
DS1 - hulajnoga z jednym psem,
DCM - canicross mężczyzn (bieg z psem, startuje biegacz z jednym psem),
DCW- canicross kobiet.

Na listach startowych przy klasach widać również skrót NB - oznacza to nordic bread, czyli psy ras północnych (psy z rodowodem). Dla zawodników z takimi psami stosowana jest osobna klasyfikacja.
Canicorss Kids - specjalne zawody dedykowane dzieciom. Dzieci startują w biegu z psem, oczywiście wszystko odbywa się z zachowaniem bezpieczeństwa - najmłodsi są asekurowani podczas biegu przez dorosłych.

Happy Dog - wyjątkowe wydarzenie i niepowtarzalny wyścig na każdych zawodach psich zaprzęgów. W „happy dogu” startują bowiem psi seniorzy, którzy zakończyli już intensywne treningi i starty. Tu nie ma ścigania, walki o miejsca, a każdy zawodnik startuje w takiej klasie, w jakiej zwykle startował jego pies. To swego rodzaju hołd i podziękowanie dla starszych piesków. Dla wielu zawodników to bardzo wzruszający moment, bo często startują z psami, z którymi zaczynali swoją przygodę za zaprzęgami.

Kto wystartuje?
Zawody w Wieliszewie są wyjątkowe z wielu powodów. Także dlatego, że obok mistrzów świata czy Europy swoich sił spróbują również amatorzy i debiutanci. Wielu zawodników walczy o cenne punkty w klasyfikacji Pucharu Świata i w każdej z klas zapowiada się emocjonująca walka o podium.
W Wieliszewie nie zabraknie rodzimych gwiazd psich zaprzęgów, swój udział zapowiedzieli m. in. Marek Długołęcki - medalista Mistrzostw Polski i Europy, Marek Rogalski–Janc – trzykrotny złoty medalista Mistrzostw Świata, które odbyły się w ubiegłym roku w Szamotułach oraz Nikolas Imiołczyk - jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w canicrossie (obecnie startuje na hulajnodze).

Program zawodów:

Piątek
18:00 - 22:00 Rejestracja uczestników, zakwaterowanie

Sobota
7:00 – 08:30 Rejestracja uczestników, kontrola weterynaryjna i sprzętowa
08:30 - Uroczyste otwarcie zawodów, odprawa techniczna
09:00 – 15:00 Pierwszy dzień startów (w tym Puchar Samojeda)

Niedziela
08:00 - 13:30 Drugi dzień startów (w tym Puchar Samojeda oraz starty sztafet)
14:30 Ceremonia zakończenia oraz dekoracja
 
 
 
 
{moscomment}