Dla wielu naszych czytelników temat okazał się niezwykle ciekawy. Z zainteresowaniem śledziliście losy wyprawy. Mamy nadzieję, że również tym razem będzie podobnie. Postaramy się przekazywać Wam informacje o poczynaniach naszej polskiej ekipy w specjalnym dziele poświęconym wyprawie na   Dhaulagiri. Zaprezentujemy Wam również kilka odcinków wywiadu, jakiego udzielili nam Ania i Jurek na dzień przed wylotem w Himalaje. Już dziś zapraszamy na odcinek pierwszy.

{google}-7974467826918268308{/google}

„W 2006r. podczas wyprawy na Makalu (8461 m.n.p.m) przyszedł mi do głowy pomysł, aby zrealizować cykl wypraw, upamiętniający Wandę Rutkiewicz. Ich celem miałoby być zdobywanie 8-tysięczników, których Wanda nie zdołała zdobyć. Po udanej wyprawie na Broad Peak (8047 m.n.p.m.) w 2007 roku doszłam do wniosku, że aby lepiej przypomnieć sylwetkę Wandy, spróbuję dokończyć w jej imieniu Koronę Himalajów co było jej największym marzeniem. Tak właśnie powstał cykl wypraw „Śladami Wandy Rutkiewicz". Moja wiosenna wyprawa na Dhaulagiri (8167 m.n.p.m.) będzie kolejną w tym cyklu, zbliżającą nas do realizacji celu. „ - wyjaśnia Anna Czerwińska 

Ekspedycja rozpocznie się trekkingiem aklimatyzacyjnym w rejonie Langtang, który potrwa ok. 10 dni, po którym nastąpi powrót do Katmandu, następnie przejazd do Pokhary i przejście do bazy doliną Myagdi Khola. Baza powinna zostać założona koło 10 kwietnia na wysokości 4700m. Szczyt Dhaulagiri, który uważany jest za jeden z trudniejszych ośmiotysięczników, od pierwszych pomiarów  w 1818 r. aż do połowy XIX uznawany był za najwyższą górę świata. Zdobyty dopiero w 1960r, przez wyprawę szwajcarską, w składzie której znaleźli się również dwaj Polacy: Jerzy Hajdukiewicz i Adam Skoczylas. Nie dotarli oni na sam szczyt, jednakże jako jedyni Polacy w historii uczestniczyli w pierwszej zwycięskiej wyprawie na ośmiotysięcznik. Na wierzchołku Dhaulagiri stanęło 10 Polaków, ale dotąd nie było tam żadnej Polki.

 

Anna Czerwińska, wraz ze swoją ekipą, ma  więc szansę zawalczyć o ten historyczny wyczyn. Uczestnicy wyprawy przewidują utrzymanie stałej łączności z Polską i przekazywanie informacji o jej przebiegu na bieżąco. Wiadomości będą dostępne na stronie internetowej wyprawy: www.sladamiwandyrutkiewicz.pl, która oficjalnie ruszy 14 marca oraz za pośrednictwem patronów medialnych wyprawy: Radia Zet, portalu Onet.pl i wortali: www.wspinanie.pl i www.maratończyk.pl.  

 

Skład wyprawy Dhaulagiri 2008:: Anna Czerwińska (kierownik wyprawy i organizator), Jerzy Natkański, Krzysztof Tarasewicz, Filip Pawluśkiewicz oraz Aleksandra Ihnatowicz. Wyprawę Dhaulagiri 2008 wspierają także organizacje i firmy, dzięki którym realizacja tego przedsięwzięcia jest możliwa. Są to: Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im J. Kukuczki, Bergson, Ciba Vision, GetinBank, Energizer, Nikon oraz Wedel,. Oprawę graficzną zapewnia firma Profiko, zaś obsługę medialną wyprawy firma Novo Marketing House.{moscomment}