Na trasie „extrem" świetnie wystartowała również Aleksandra Dzik, zwyciężając w rywalizacji kobiet. Aleksandra jest Mistrzynią Polski  w narciarstwie wysokogórskim i zdobywczynią Pucharu Polski w tej dyscyplinie. W swoim dorobku ma także tytuł „Śnieżnej Pantery" przyznawany za wejście na wszystkie pięć siedmiotysięcznych szczytów byłego Związku Radzieckiego.

Celem programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", zainicjowanego przez Polski Związek Alpinizmu i wspieranego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, jest wejście na 5 niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Do tej pory zimą zostało zdobytych 9 z 14 ośmiotysięczników, w tym na 8 weszli Polacy (jeden szczyt z udziałem Włocha). Do zdobycia pozostały:

  • K2 (8611 m),
  • Nanga Parbat (8126 m),
  • Gasherbrum I (8068 m),
  • Gasherbrum II (8035 m),
  • Broad Peak (8047 m).

Wszystkie niezdobyte zimą ośmiotysięczniki położone są na terenie Pakistanu - w Karakorum i w Himalajach Zachodnich, a tu warunki są o wiele bardziej surowe niż w Himalajach Nepalu czy w Tybecie. Średnia temperatura w Pakistanie jest o 10 st. C niższa (średnio - 35 st. C), a wiatr wieje mocniej o 40 km/h (czyli średnio 120 km/h). Już zdobycie choćby jednego z pakistańskich ośmiotysięczników byłoby historycznym przełomem w dziejach alpinizmu i himalaizmu.

Wizualizacja trasy biegu:


{moscomment}