Zapraszamy Was do obejrzenia nowej maratończykowej produkcji. Od dziś (12.10.2012) możecie zapoznać się z materiałem jaki nakręciliśmy podczas tegorocznego Biegu Powstania Warszawskiego. Chcieliśmy w jak najwierniejszym stopniu pokazać unikalną atmosferę zawodów. Przeprowadziliśmy wiele rozmów z uczestnikami, począwszy od weteranów, uczestników wszystkich edycji, po zawodników elity. Nasza kamera była w wielu miejscach na trasie - podglądała biegaczy i organizatorów. Materiał jest obszerny więc, usiądzie wygodnie w fotelu i zaparzcie sobie kawę:) Najlepiej, o ile pozwoli łącze, oglądać w wersji HD (rozdzielczość można zmienić klikając w ikonkę u dołu filmu, z "trybikiem"). Miłego oglądania i zapraszamy do komentowania.

Już dwie godziny przed XXII Biegiem Powstania Warszawskiego, biegacze licznie wypełnili plac przed budynkiem Polonii Warszawa, gdzie zlokalizowane było biuro zawodów. Wokół centralnie położonej na dziedzińcu fontanny, nie milkły rozmowy o powstaniu i jego historycznym znaczeniu. Oczywiście rozmawiano też o bieganiu, a ponadto można było skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych na stoiskach partnerów biegu. Wszędzie widać było mundury harcerzy i członków grup rekonstrukcyjnych. Warto tu przypomnieć, że wzdłuż ulicy Konwiktorskiej (start i meta biegu) w czasie walk o Starówkę przebiegała linia frontu. W nocy z 21 na 22 sierpnia bataliony "Zośka", "Pięść" i „Czata 49", podjęły dramatyczną i nieudaną próbę przebicia się na Żoliborz. Na płycie boiska poległo 12 powstańców. Na murze okalającym stadion Polonii znajdują się „murale” poświęcone tym wydarzeniom, a w fasadzie gmachu głównego wmurowana jest pamiątkowa tablica.

Tradycyjnie honorowymi gości biegu byli przedstawiciele środowisk kombatanckich m.in. kapelan Powstania Janusz Tarnowski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Edmund Baranowski ps. "Jur", przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów Wojciech Wolski, prezes Okręgu Warszawskiego Światowego Związku Żołnierzy AK Stanisław Krakowski.

Członkowie grup rekonstrukcyjnych i harcerze rozdawali powstańcze opaski, a przygotowaniom do startu towarzyszyły powstańcze pieśni. Bieg poprzedziła wspólna rozgrzewka. Następnie z głośników popłynęły ciężkie rytmy utworu "Uprising", szwedzkiej grupy "Sabaton", opowiadającym o Powstaniu Warszawskim, z okrzykiem „Warszawo walcz”. Tuż przed startem sami biegacze odśpiewali „Rotę”.

Trasa biegu przebiegała przez miejsca walk: ul. Konwiktorską do ul. Bonifraterskiej, skręt w lewo do ul. Miodowej, Krakowskie Przedmieście i Karowa, następnie do Wybrzeża Gdańskiego, i ulicą Sanguszki do Konwiktorskiej. Na trasie obecne były grupy rekonstrukcyjne "Zgrupowania Radosław". Co chwila było słychać strzały i wybuchy. Wrażenie robił zbieg ulica Karową w zgiełku odgłosów bitewnych.

Zawody rozpoczęły się o godz. 21.00, ale warunki do biegania i osiągania dobrych wyników były trudne. Wysoka temperatura i wilgotność powietrza sprawiały, że było po prostu bardzo duszno.

Dystans 5 km pierwszy pokonał Artur Kozłowski z Sieradza osiągając wynik 14:22. Dopiero 9 sekund za nim na mecie pojawił się Michał Bernardelli z czasem 14:31. Trzecie miejsce zajął Emil Dobrowolski, 15 sekund za Michałem (14:45). I stopień podium wśród kobiet należał do Izabeli Zaniewskiej z Warszawy, która pokonała dystans w czasie17:35. Druga na mecie pojawiła się Dominika Stelmach z czasem 18:13. Trzecie miejsce zajęła Katarzyna Dziwosz z czasem 18:58.

Na dystansie 10 km, zwyciężył faworyt biegu Radosław Dudycz (Mistrz Polski w Maratonie roku 2009 i 2010 i Wicemistrz roku 2012), który ukończył bieg w czasie 31:56. Drugie miejsce zajął Maciej Badurek z czasem 32:10. Trzecie miejsce należało do Dariusza Nożyńskiego, który przybiegł na metę trzy sekundy później (33:13).
Wśród kobiet na dystansie 10 km bezkonkurencyjna była Iwona Lewandowska, która swoje rywalki zostawiła w tyle. Wynik jaki uzyskała - 34:32, był o ponad 6 minut lepszy od czasu drugiej zawodniczki - Emilli Zielińskiej z Warszawy, która pokonała dystans w czasie 41:05. Trzecie miejsce zajęła Magdalena Skarżyńska, która uzyskała wynik 42:24.

Wśród wózkarzy triumfował Rafał Szumiec z Jasła z czasem 9:12. 
{moscomment}