Marian Gruszka: W sobotę 13 września w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach Brynowie zebrali się uczestnicy trzeciej pielgrzymki biegowej do grobu ks. Jerzego Popiełuszki. Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył ks. biskup Gerard Biernacki. Po nabożeństwie uczestnicy udali się pod pomnik poległych górników z orkiestrą dętą KWK „Wujek" na czele. W imieniu gospodarzy głos zabrał Krzysztof Pluszczyk, a następnie prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej  Archidiecezji Katowickiej Jerzy Karmański. W imieniu biegaczy posłanie wygłosił Marian Gruszka  - pomysłodawca pielgrzymki. Wśród dostojnych gości obecny był premier Jerzy Buzek, Starosta powiatu gliwickiego Michał Nieszporek, przewodniczący Rady Miasta Katowice Foraiter.

Na trudną drogę pielgrzymów błogosławił ks. biskup Gerard Biernacki. Na starcie stanęli: członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej, górnicy KWK „Wujek", pensjonariusze DPS „Zameczek" z Kuźni Nieborowskiej, podopieczni Caritas z Knurowa i Tychów. Na odcinku od pomnika poległych górników do pomnika powstańców śląskich biegła młodzież z Katowic i Knurowa. Sygnał do startu wydał premier Jerzy Buzek. Pod pomnikiem powstańców śląskich za udział w biegu podziękował Stanisław Płatek, Krzysztof Pluszczyk , Jerzy Karmański. W dalszą trasę wyruszyli biegacze pokonując na zmianę 5 km odcinki. Pierwszy etap pielgrzymki zakończył się w Sielpi Wielkiej.

Następnego dnia 14 września biegacze wyruszyli w trasę, by na przedmieściach Warszawy zjawić się o godz. 15.00. Ostatni odcinek około 20km pokonany został biegiem ciągłym. Grupa pilotowana była przez radiowozy policji przez całą Warszawę. Na Żoliborzu pielgrzymi ze Śląska spotkali się z ekipą Akcji Katolickiej z Płocka i razem pokonali ostatni odcinek drogi do grobu ks. Jerzego i tu przy mogile na kolanach zakończyli wspólne pielgrzymowanie. Po Mszy świętej odbyła się pożegnalna uroczystość na której prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej pani mecenas Halina Szydełko, członek Zarządu KIAK Jerzy Karmański wręczyli biegaczom dyplomy. Uczestnicy biegu otrzymali również statuetki przygotowane przez KWK „Wujek", którą reprezentowali panowie Krzysztof Pluszczyk i Robert Nawrat. Kolejny Bieg Pamięci Ku czci Męczenników Stanu wojennego przeszedł do historii.

 
 
FOTO RELACJA
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{moscomment}