Wyniki
Strona imprezy
pałac branickich 2019Pałac Branickich w Białymstoku w 2019 rokuPółmaraton w Białymstoku to pierwsza większa impreza biegowa w tym sezonie.

W zawodach wzięło udział ok. 1800 osób, ale oczywiście starty falowe odbywały się przez dwa dni - w sumie, w ośmiu grupach. Pierwsi uczestnicy wyruszyli na trasę w sobotę wieczorem (19.06) o godz. 20.00. Pięć grup wybiegło w 30 minutowych odstępach. Trzy kolejne fale ruszały od godz. 9.00 w niedzielę (20.06). Po raz pierwszy Półmaraton Białostocki, a właściwie jego cześć odbyła się po zmroku.

Starty tradycyjnie następowały w okolicach Pałacu Branickich, a meta zlokalizowana została przy białostockim ratuszu. Elita rywalizowała w sobotę, zmagając się dodatkowo z upałem. Mimo późnej pory było bardzo gorąco, w tym jednym z najgorętszych dni w tym roku.

W takich warunkach najszybszy okazał się Emil Dobrowolski - 01:09:36. Na ostatnim kilometrze odskoczył od Damiana Kabata - 01:09:43, ostatecznie drugiego na mecie i Przemysława Dąbrowskiego - 01:09:45, który uzupełnił podium. Tych trzech biegaczy nadawało ton rywalizacji.
Wśród pań zwyciężyła Valentyna Veretska - 01:18:41, drugie miejsce wywalczyła Dominika Stelmach - 01:19:24, a trzecie Joanna Trzcińska - 01:26:23.