marek mildas


Filmografia

Szymon Drabczyk: W sobotę 13.02.2021 w wieku 72 lat zmarł Marek Maldis - zapalony maratończyk, tenisista, miłośnik jazdy konnej, publicysta, reżyser, dziennikarz. Przez lata związany z TVP Warszawa, od urodzenia związany z Żoliborzem. Twórca pierwszej Warszawskiej Edukacyjnej Ścieżki Biegowej na Kępie Potockiej.

Studiował Historie i Dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Dobrze znany z ekranów telewizyjnych jako prowadzący programy i autor wielu filmów dokumentalnych - m.in. o Janku Mulaku, twórcy polskiego „Wunderteamu” lekkoatletycznego lat 50. i 60. Prowadził także zajęcia z realizacji ze studentami wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

W biegowym dorobku Marka Maldisa znajdziemy: Koronę Maratonów Polskich, Koronę Półmaratonów Polskich, maratony na wszystkich kontynentach. W ramach tego ostatniego osiągnięcia przebiegł: Antarctica Marathon, 17.03.2019 na Antarktydzie.  Marka spotykałem na zawodach sportowych od wielu lat. Niektórych z nich to on był inicjatorem, jak na przykład "I Żoliborski Cross Nadwiślański", zorganizowany w Warszawie w 2012 r.

Pamiętam m.in. nasza rozmowę o jego udanym wyjeździe wiosną 2017r. do Odessy na Ukrainę na Półmaraton. Mówił, że już planując podroż zakupił wcześniej bilety na przedstawienie opery Cyrulik Sewilski Gioacchina Rossiniego w legendarnym, chociażby ze względu na architektoniczna urodę, odeskim Narodowym Akademickim Teatrze Opery i Baletu.

Marek Maldis zmarł na COVID-19. Bedzie go brakowało na biegowych trasach.

Fot. Archiwum Marek Maldis (FB: https://www.facebook.com/marek.maldis.7)