Wyniki - Open

wroc maraton 2018 894Kamil Jastrzębski

90. Jubileuszowe Mistrzostwa Polski w Maratonie Mężczyzn udało się wreszcie szczęśliwie przeprowadzić, a najwięcej powodów do radości ma Kamil Jastrzębski. Został on mistrzem Polski w maratonie na 2020 rok, osiągając podczas Maratonu Oleskiego wynik 2:12:58. Biorąc pod uwagę pandemię, zmiany terminów, poszukiwanie organizatora i sponsorów, już wielkim sukcesem jest, że impreza się odbyła w gościnnym Olesnie. Co ciekawe ciężar organizacyjny wzięło na siebie Wydawnictwo Precjoza (Rafał Gniła), wydające m.in. książki o bieganiu.

Kamil Jastrzębski pobiegł świetnie utrzymując równe tempo przez cały czas. Półmetek osiągnął z wynikiem 01:06:18. Wynik na mecie, 2:12:58, jest lepszy od rekordu życiowego niemal o 3,5 minuty. Do minimum olimpijskiego (2:11:30) zabrakło niecałe półtorej minuty.

Srebro wywalczył Adam Nowicki z rezultatem 2:13:47, brąz Kamil Karbowiak z czasem 2:15:06, który również poprawił swój rekord życiowy. Wielkie Gratulacje!

Na mecie szczęśliwy Kamil Jastrzębski, powiedział Łukaszowi Panfilowi:

Cieszę się, że odbył się ten maraton i miałem okazję go pobiec. Cieszę się bardzo choć jest delikatny niedosyt. Walczyliśmy o minimum. Uważam, że trasa była dość selektywna, choć były to łagodne podbiegi to jednak dość długie. Częste zmiany rytmu nie ułatwiały zadania.

Utrzymałem tempo, tym bardzie, że zaatakowałem na 25 kilometrze i udało mi się urwać chłopaków. Biegnąc samemu walka o utrzymanie tempa była trudna. Jest drobny niedosyt, ale jestem przeszczęśliwy, złamałem 2:13, więc nie mogłem sobie wymarzyć lepszego startu w maratonie na zakończenie sezonu i zdobycia pierwszego złotego medalu, tytułu mistrza Polski, zwłaszcza, że w tym roku już trzykrotnie stawałem na drugim stopniu podium.

Moim marzeniem jest pobiec poniżej 2:07, wiem że jestem w stanie to zrobić, ciężko trenuje każdego dnia - powiedział wyraźnie wzruszony Kamil Jastrzębski

olesnoKamil Jastrzębski na mecie w Olesnie, źródło: youtube.com/Wydawnictwo Precjoza

Trzeba przyznać, że sukcesem był już fakt, że impreza się odbyła. Wcześniejsze dwie imprezy zaplanowane w Warszawie i Dębnie zostały odwołane.