Wyniki
Strona imprezy

pabianice 2020Małgorzata Pazda-Pozorska na podium w Pabianicach

Robert Zakrzewski: W Pabianicach rekordowy alert. Dominika Stelmach i Małgorzata Pazda-Pozorska ultra bohaterkami mistrzostw Polski!

Weekend stał pod znakiem walki o medale mistrzostw Polski w lekkiej atletyce. Choć oczy kibiców były głównie skierowane na stadion we Włocławku, to rekordy padły gdzie indziej, bo w Pabianicach. Prawdziwy popis dały Dominika Stelmach, oraz Małgorzata Pazda-Pozorska.

Najlepsza doba w historii
Od piątku, na terenie parku Wolności, uczestnicy imprezy Ultra Park Weekend rywalizowali w czterech konkurencjach, począwszy od 50 km, aż po wymagający bieg 48-godzinny. Stawką dwóch kolejnych startów były medale mistrzostwo Polski. O najważniejsze tytuły walczono w biegu 24-godzinnym i na 100 km. Początkowo zawody miały odbyć się pod koniec kwietnia, ale zostały przełożone z powodu pandemii koronawirusa i zawieszenia imprez znajdujących się w kalendarzu PZLA.

Jako pierwsi na liczącą nieco ponad 1,7 km pętle, wyruszyli śmiałkowie, chcący zmierzyć się z biegiem trwającym aż dwie doby. W sobotę rano o 7:00 dołączyli do nich uczestnicy biegu 24-godzinnego. Jedną z faworytek była tu oczywiście mistrzyni świata z 2017 roku – Patrycja Bereznowska, która po ponad trzech godzinach, wśród pań znajdowała się na prowadzeniu.

Choć noc nie była spokojna, to nikt nie wysłał „alertu” o wiszącym w powietrzu rekordzie. Nad większością kraju padał obfity deszcz, a drzewa targał mocny wiatr. Warunki nie oszczędzały również uczestników, którzy mieli za sobą już kilkanaście godzin rywalizacji. I to właśnie, gdzieś w ciemnościach, przeszywanych tylko latarniami, nastąpiła zmiana na pozycji liderki.

Na kilka godzin przed końcem prowadzenie objęła Małgorzata Pazda-Pozorska – rekordzistka Polski w biegu na 100 km. Zawodniczka AML Słupsk nie oddała swojej lokaty aż do końca. Co więcej pokonała najdłuższy dystans ze wszystkich uczestników biegu. Jej dystans 260 km i 171 m, dał nie tylko złoty medal, ale też najlepszy wynik w historii Polski i Europy.

Poprzedni taki rezultat należał do Patrycji Berezowskiej 259 km i 991 m.

Jestem w szoku. Co do warunków to startowaliśmy w deszczu, potem w dzień zrobiło się parno. Od 2.30 do 7.00 była burza i ulewa. Pogoda bardzo weryfikowała uczestników. Ja zawzięcie, taktyką leciałam po swoje.

- powiedziała z uśmiechem Małgorzata Pazda-Pozorska.

Wśród mężczyzn złoto wywalczył Leszek Małyszek z AZS AWF Katowice, który pokonał dystans 258 km 448 m. To nie pierwsze podium w karierze biegacza. W 2018 roku stanął on na najwyższym stopniu podczas imprezy rozgrywanej w miejscowości Łyse.

Rekordowa „setka”

Ostatniego dnia wystartowały mistrzostwa w biegu na 100 km, czyli na najdłuższym dystansie uznawanym oficjalnie za rekordowy przez World Athletics i PZLA. Pętla wynosiła ponad półtora kilometra, więc żeby ukończyć pełen dystans trzeba było ją pokonać 65 razy. Można było dostać niezłego zawrotu głowy.

Jednymi z faworytów do walki o medale byli Piotr Stachyra – dwukrotny mistrz kraju na tym dystansie (2017, 2018), oraz wszechstronna maratonka Dominika Stelmach, która w 2015 roku wygrała znany Supermaraton Calisia z czasem 8:01:41. Jednak ze względów regulaminowym nie został on uznany za rekord kraju.

Niespodziankę chciał sprawić maratończyk Dariusz Nożyński (2:24:52), dla którego był to oficjalny debiut w mistrzostwach kraju. Warto przypomnieć, że w 2018 roku w Warszawie, wystartował on w ultramaratonie towarzyszącym mistrzostwom Polski na 100 km, rozgrywanym na AWF. Choć prowadził z dużą przewagą to zszedł z trasy po 70 km.

To był spektakl jednej aktorki. Nawet Małgorzata Pazda-Pozorska nie mogła być zła, gdy patrzyła jak zawodniczka RK Athletics biegnie by odebrać jej rekord kraju (7:55:19). Kolejne rundy mijały, a tegoroczna mistrzyni Polski w ultramaratonie górskim, trzymała się z czołówką mężczyzn. Kolejna z biegaczek miała do niej sporą stratę.

Dominika Stelmach metę przekroczyła jako czwarta w klasyfikacji generalnej, z fantastycznym czasem wynoszącym 7:04:36, co daje średnie tempo ok. 4:14 min./km. Jest to nie tylko pogrom poprzedniego rekordu Polski, ale też ustanowienie nowego rekordu Europy! Wśród pań najlepszy wynik na 100 km posiadała Rosjanka Tatyana Zhyrkova wynoszący 7:10:32 z 2004 roku.

Cieszę się bardzo. Jechałam do Pabianiac z założeniem złamania 7 godzin i pobicia rekordu Europy. Różne perturbacje żołądkowe i bieganie po pętli, oraz dublowanie uczestników innych biegów też zrobiło swoje. Rano startowaliśmy praktycznie bez rozgrzewki, bo było takie oberwanie chmury. Dlatego pierwsze kilometry były wolniejsze, takie na rozruszanie. Jednak i tak poprawiłam rekord o 5 minut, więc nie najgorzej.

- mówiła po biegu Dominika Stelmach.

dominika setkaFot. Facebook Dominika Stelmach

Wśród mężczyzn złoto zdobył jej klubowy kolega i debiutant Dariusz Nożyński, który 100 km pokonał w 6:54:17. Tuż za nim uplasował się znany z biegów górskich Kamil Leśniak (6:55:35). Tu do rekordu kraju należącego do Jarosława Janickiego z 1995 roku (6:22:33) jeszcze sporo brakuje.

Obserwując rekordową formę naszych biegaczek można żałować, że z powodu pandemii odwołano tegoroczne Mistrzostwa Europy w biegu 24-godzinnym, oraz Mistrzostwa Świata na 100 km. Obie imprezy miały się odbyć we wrześniu, we Włoszech i Holandii.