Rafał Gręźlikowski: 7 września 2008 o godz. 10.00. odbyła się pod Centrum Onkologii na Ursynowie impreza charytatywna o nazwie Onko-bieg. Jej podstawowym celem było zamanifestowanie poparcia dla chorych na pewną bardzo rzadką odmianę nowotworu - mięsaki (łac. sarcoma) Organizatorem biegu było stowarzyszenie pomocy chorym na mięsaki "Sarcoma" działające od stycznia tego roku przy Centrum Onkologii. Stowarzyszenie skupia osoby które przeżyły zetknięcie z mięsakiem, ich rodziny oraz personel medyczny.

Współorganizatorem był "Sportevolution" który w sposób profesjonalny zorganizował start, metę oraz oznakowanie trasy. W trakcie imprezy odbył się symboliczny bieg na dystansach 2,5 oraz 5 km ze wspólnego startu. Trasa biegła do Lasu Kabackiego i z powrotem. Na całej długości biegu gęsto rozstawione były osoby zabezpieczające z wodą niegazowaną i podręczną apteczką na wypadek jakichkolwiek upadków. Każdy z uczestników otrzymał koszulkę oraz pamiątkowy medal. 

Poza biegem w trakcie imprezy przeprowadzona została zbiórka pieniędzy na wydruk materiałów o wczesnym rozpoznawaniu mięsaków, które posłużą stowarzyszeniu w kampanii informacyjnej skierowanej do lekarzy pierwszego kontaktu. Z potrzebnej na ten cel kwoty 2500zł zebrano 2411,92zł. Odbył się również pokaz pierwszej pomocy zarówno w stosunku do osób dorosłych jak i małych dzieci. 

Na zakończenie na scenie wystąpił zespół "hotel zacisze" który tak naprawdę z ciszą ma niewiele wspólnego. Nowotwór z którym staramy sie walczyć upodobał sobie głównie ludzi młodych dlatego też hard rock płynący ze sceny był pewnego rodzaju ukłonem w ich stronę. Są to ludzie bo stokroć bardziej zdeterminowani do życia od kogokolwiek innego i tak naprawdę proszą za naszym pośrednictwem o szansę jaką możemy dla nich wywalczyć. O zgodę NFZ na zastosowanie terapii niestandardowych. O nadzieję. 

Impreza zgromadziła 225 uczestników co w połączeniu z osobami zabezpieczającymi daje liczbę ponad 300 osób! Jest to pierwsza edycja imprezy. Pogoda dopisała ponad wszelkie oczekiwania, temperatura przekraczała 30 stopni C. Bieg odbył się dzięki hojności sponsorów wśród których wymienić należy przede wszystkim Urząd Dzielnicy Usynów oraz lidera w produkcji protez - firmę Otto Bock. Patronat nad imprezą objęli dyrektor Centrum Onkologii - prof. Marek Nowacki oraz Burmistrz Dzielnicy Ursynów - Tomasz Mencina. Szczególne podziękowania należą się Krzysztofowi Głombowiczowi który poprowadził imprezę na mistrzowskim poziomie! Planowana druga edycja onko-biegu - wrzesień 2009. W imieniu stowarzyszenia gorąco dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do powstania tej imprezy. 

Pozdrawiam
Rafał Gręźlikowski
członek zarządu stowarzyszenia

 

FOTORELACJA
(zdjęcia nadesłał: Rafał Gręźlikowski)


{moscomment}