maska2
Wojciech Szota: Według słów ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, które dziś potwierdził rzecznik ministra Wojciech Andrusiewicz, maseczki mamy nosić dopóki nie powstanie szczepionka, którą wszyscy zostaną zaszczepieni (wypowiedź z 17.04.20, godz. 10:40). Nie wiadomo jak interpretować te słowa (!!!), skoncentrujmy się więc tylko na bieganiu. W skrajnej interpretacji może to oznaczać np. kilkanaście miesięcy noszenia masek… i biegania w nich.

Czy bieganie w masce, w ogóle ma sens. Przyjemności z tego za wiele nie będzie, zwłaszcza w lesie czy parku. Wręcz można powiedzieć, że jest to zaprzeczenie idei przebywania na świeżym powietrzu i czerpania z tego przyjemności, zdrowia.

Paradoksalnie jednak jako metoda treningowa pewnie będzie można osiągnąć jakieś korzyści. Wczoraj przeprowadziliśmy w redakcji test biegania w masce. Pierwsze momenty były bardzo trudne. Z czasem jednak układ oddechowy starał się przyzwyczaić.

Podstawowym spostrzeżeniem było zaobserwowanie, że przy tym samym wysiłku, tętno osiąga wyższe wartości. Mniejszą ilość tlenu, nasze organizmy kompensowały pracą serca na wyższych obrotach. Zapewne też mięśnie oddechowe musiały wykonywać wzmożony wysiłek. To teza kontrowersyjna, ale taki trening może być bardziej efektywny i prowadzić do usprawnienia mechanizmów wysiłkowych. Nasuwa się skojarzenie z kolarzami górskimi, którzy podczas trenowania podjazdów, jeżdżą z dociążonymi rowerami, aby maksymalnie wykorzystać taki trening.

Podobno są badania potwierdzające, że tego typu wysiłek przypomina ten w rozrzedzonym powietrzu, a co za tym idzie, wzmacnia mięśnie oddechowe, prowadzi do wzrostu elastyczności pęcherzyków płucnych itp. Na ile w tym prawdy trudno powiedzieć.

Kolejna kwestia to dobór masek. Czy na przykład maski wykonane z użyciem poliestru, nie będą powodowały absorpcji "cząsteczek plastiku" do płuc? Co z maskami antysmogowymi z zaworkami, przecież teoretycznie będziemy wtedy wydychać wirusa. Infografiki jakie pokazuje telewizja wręcz sugerują, że biegacze to roznosiciele wirusów…

Generalnie jednak naszym zdaniem bieganie w masce, to zaprzeczenie idei biegania, ale jeśli nie ma tego co się lubi to…
Jesteśmy ciekawi Waszych opinii.

Aktualizacja 17.10.20
Tylko "osoby uprawiające sport wyczynowo są zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa"

Aktualizacja 01.05.20
Tutaj możecie przeczytać nasz wywiad:
O bieganiu w masce z Dr Robertem Gajdą, kardiologiem i maratończykiem (rek. żyć. 2:33)

Wiadomości TVP o bieganiu
Mandat 5 tys. za bieganie? Czy to prawda?
Pościg za rowerzystą dwoma radiowozami (video)
Absolutnie nie rozumiem prześladowania ludzi i dawania mandatów za to, że biegają czy jeżdżą na rowerach - prof. K. Simon
Biegacz na plaży ucieka Policji (video)
Czy 2020 roku odbędą się jakiekolwiek biegi masowe?