mandatfot.facebook

1 kwietnia pojawiła się w internecie grafika przedstawiająca mandat wystawiony za bieganie w wysokości 5 tys. złotych. W uzasadnieniu czytamy "Złamanie zasad kwarantanny ustalonej w dniu 01.04.2020. Bieganie po terenie objętym obostrzeniem przez MZ" (MZ czyli Ministerstwo Zdrowia). Zaciekawieni popytaliśmy znawców tematu. W obecnej sytuacji nikt nie chce się wypowiadać jednoznacznie, ale ta grafika to na pewno żart primaaprilisowy.

Nie ma się jednak z czego cieszyć. Co prawda policja nie może wymierzyć mandatu w takiej wysokości, bo Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, art. 96, pozwała na mandat 500 zł, a w szczególnych wypadkach na 1000 zł, za to kary może nakładać państwowy powiatowy inspektor sanitarny.

Tutaj żarty się kończą i przewidziana kara może sięgnąć 30 tys. złotych, np. za korzystanie z parków, plaż, bulwarów, promenad, terenów zielonych, pełniących funkcje publiczne.

Jak to wygląda w praktyce. Wczoraj w Warszawie było widać "na mieście" biegaczy. Nikt takiej kary chyba jeszcze nie dostał, ale teoretycznie można ją próbować zastosować. Podpisany przez prezydenta pakiet ustaw i nowelizacji zwany "tarczą antykryzysową", przewiduje "Kary pieniężne"(Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, rozdział 8a).

Co więcej jest to kara administracyjna czyli postępowanie o nałożenie kary pieniężnej wszczynane będzie z urzędu, na podstawie ujawnionego naruszenia przepisów. Podlegać będzie więc natychmiastowemu wykonaniu i powinna być opłacona w terminie 7 dni od dnia wydania decyzji. Potem dopiero będzie można ją samemu próbować zaskarżyć w sądzie.

Różnica jest taka, że w przypadku odmowy mandatu to policja sporządzała wniosek do sądu. W przypadku kary administracyjnej podlega ona natychmiastowemu wykonaniu z momentem doręczenia. Uff, ciężko się w tym połapać… czas pokaże jak to będzie faktycznie wyglądało. Niestety nowe prawo wydaję się być mocno uznaniowe. Pamiętajcie, że nie jesteśmy prawnikami i nasza opinia nie jest wiążąca.

Wiadomości TVP o bieganiu
Mandat 5 tys. za bieganie? Czy to prawda?
Pościg za rowerzystą dwoma radiowozami (video)
Absolutnie nie rozumiem prześladowania ludzi i dawania mandatów za to, że biegają czy jeżdżą na rowerach - prof. K. Simon
Biegacz na plaży ucieka Policji (video)
Bieganie w masce, maseczce
Czy 2020 roku odbędą się jakiekolwiek biegi masowe?
W lesie można biegać bez maski!