but
Wielu z nas zadaje sobie to pytanie. Rozporządzenia wchodzące w życie od 1 kwietnia 2020 r., pozostawiają duże pole do interpretacji. Teoretycznie zakazu nie ma… ale minister zdrowia - Łukasz Szumowski, radzi ograniczyć aktywność ruchową na świeżym powietrzu. Wygląda na to, że biegając nie naruszymy prawa. Jednak wypowiedzi w dość jednoznacznym tonie, stawiają biegaczy pod presją moralną, jako potencjalnych roznosicieli choroby…

Minister mówi - To nie tak, że mamy prawo biegania, uprawiania sportu. Traktujmy to uprawnienie do pewnego ruchu jako niezbędny środek higieny zdrowia psychicznego. Nie chodzi o to, by utrzymać formę i biegać ileś kilometrów. Chodzi o to, by wyjść i się przewietrzyć. Zapisy są trudne do zdefiniowania. Bardzo wiele zależy od rozsądku Polaków. Nie wykorzystujmy tego do poprawiania formy fizycznej. Damy radę bez takich ćwiczeń. Wyjdźmy jeżeli musimy, ale przewietrzmy się i wróćmy do domu.

Wcześniej wielu gości telewizji publicznej - lekarzy, wirusologów - nie miało nic przeciwko rekreacji sportowej, upatrując w niej nawet czynnika wspomagającego odporność. Teraz stanowisko jest raczej odmienne, więc można się pogubić. Ponadto zakaz dotyczy parków, plaż, bulwarów, promenad, terenów zielonych, pełniących funkcje publiczne. Tak jak wspomnieliśmy wdzięk jest jednoznaczny - nie biegać, choć prawnego zakazu nie ma.

Czy wolno biegać w lesie?
W dniu 03.04.20 r. resort środowiska wprowadził zakaz wstępu do Lasów Państowych i Parków Narodowych. Zakaz obowiązuje do 19 kwietnia br. Nie można też wchodzić do lasków miejskich. W Warszawie na wejściach do Lasu Kabackiego, Bielańskiego, Na Kole itp. pojawiły plakaty z informacjami o zamknięciu i karach za złamanie zakazu, wynoszącymi od 5 tys. do 30 tys. złotych. Dotąd byly to ulubione miejsca treningowe dla Warszawiaków. Od 20 kwietnia lasy i parki mają być z powrotem udostępnione.

Na szczęście Ministerstwo Środowiska wydało komunikat o następującej treści:

 Ministerstwo Środowiska informuje, że od poniedziałku 20 kwietnia będzie można swobodnie wchodzić do lasów i parków narodowych w całej Polsce. W lesie nie ma obowiązku korzystania z maseczki. Decyzje zostały podjęte po rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia.- Nie róbmy wycieczek, nie uprawiajmy sportu. Bez takich ćwiczeń fizycznych damy radę. Wyjście z domu w celu rekreacyjnym ma służyć ewentualnie poprawie zdrowia psychicznego - mówił w dniu 31.03.20 r., minister zdrowia Łukasz Szumowski.Tylko co jest miarą zdrowia psychicznego. Miłośnicy biegania trenujący codziennie, mogą powiedzieć, że każdy dzień przerwy jest psychiczną uciążliwością.

Rozbieżności czy należy uprawiać sport w czasie epidemii są skrajnie różne. W tej sprawie głos zabrał Prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Absolutnie nie rozumiem prześladowania ludzi i dawania mandatów za to, że biegają czy jeżdżą na rowerach. Niech założą maski i się ruszają. Przecież jak będziemy ćwiczyć, to nas to uodporni, a nie odwrotnie. Póki co przybywa osób, które siedzą w domach i spożywają nadmierne ilości alkoholu. Mamy pełno takich przywożonych na izbę przyjęć z alkoholowym zapaleniem wątroby. To będzie katastrofa. To właśnie tężyzna fizyczna przeciwdziała szerzeniu się tego rodzaju zakażeń, a nie siedzenie w domu, kłótnie i picie wódki
– mówił wczoraj (09.04.20), prof. Krzysztof Simon w TVN24.

W Polsacie wypowiedział się Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk:
- To jest czas wyrzeczeń dla nas wszystkich. Uważam, że jazdę na rowerze czy bieganie można odłożyć na bok - mówił w Polsacie (Gość Wydarzeń - 08.04.20), gen. insp. Jarosław Szymczyk

Czy można teraz biegać? Pytanie zostaje otwarte. Biegacze sami muszą sobie na nie odpowiedzieć. My sami nie wiemy czy opierać się na racjonalnych argumentach, czy raczej na sumieniu.

W Hiszpanii kiedy był szczyt zachorowań dochodziło do takich obrazków:

Wiadomości TVP o bieganiu
Mandat 5 tys. za bieganie? Czy to prawda?
Pościg za rowerzystą dwoma radiowozami (video)
Absolutnie nie rozumiem prześladowania ludzi i dawania mandatów za to, że biegają czy jeżdżą na rowerach - prof. K. Simon
Biegacz na plaży ucieka Policji (video)
Bieganie w masce, maseczce
Czy 2020 roku odbędą się jakiekolwiek biegi masowe?
W lesie można biegać bez maski!