Wyniki
Strona imprezy

W niedzielę 23.02.2020 w małej podwarszawskiej miejscowości Wiązowna, pojawiła się niespotykana dotąd liczba biegaczy. Jak wiadomo jubileusze przyciągają, a była to 40-edycja tego biegu. Bardzo prawdopodobne, że na taką frekwencję miała wpływ zmiana daty Półmaratonu Warszawskiego, który tradycyjnie odbywał się pod koniec marca, a w tym roku wystartuje dopiero w maju. Faktem jest, że linię mety w Wiązownej przekroczyło 4 514 uczestników (łącznie w obu biegach).

Zawodnicy wyruszyli na trasę w samo południe. Półmaraton Wiązowski słynie z tego, że biegacze mają do pokonania zarówno dystans jak i walkę z wiatrem, który z reguły jest bardzo uciążliwy w drugiej połowie biegu, po nawrocie. W tegorocznej edycji tradycji stało się zadość. Mimo, że dość ciepło to niestety było wietrznie. Najmocniejszy w tej rywalizacji okazał się Szymon Kulka, który wygrał z wynikiem 01:03:33 poprawiając swój zwycięski czas z 2015 roku o ponad dwie minuty (01:05:35). Do Wiązownej zjechała czołówka polskich zawodników. W walce o podium najlepsi poza Kulką okazali się Adam Nowicki - drugie miejsce z rezultatem 1:04:15 i Kamil Jastrzębski, trzecie miejsce z czasem 1:04:36. Na czwartym, pechowym miejscu do mety dobiegł Arkadiusz Gardzielewski - 1:06:22. Rywale biegli razem z Szymonem Kulką tylko do jedenastego kilometra. Po nawrotce, każdy z nich toczył już samotną walkę.

Wśród pań od startu do mety prowadziła Paulina Golec. Wygrała ze sporą przewagą osiągając wynik 1:16:44. Drugie miejsce wywalczyła Angelika Mach z czasem 1:18:37, wyprzedzając Annę Łapińską zaledwie o jedną sekundę - 1:18:38.

W czasie półmaratonu rozgrywany był również bieg na dystansie 5 km - Wiązowska 5-tka. Na pierwszym stopniu podium uplasował się Mateusz Kaczor, który ustanowił w tym biegu swój rekord życiowy (14:33). Drugie i trzecie miejsce zajęli - Aleksander Wiącek - 14:37 i Robert Głowala - 14:48.

Wśród pań najlepsza była aktualna mistrzyni kraju na dystansie 5 km, Monika Kaczmarek (16:41), druga była Iwona Bernardelli (16:47), trzecia Beata Lupa (16:59). Przypomnijmy, że Iwona Bernardelli , wtedy jeszcze pod panieńskim nazwiskiem jako Iwona Lewandowska, była najszybszą kobietą na dystansie półmaratonu w 2010 roku.