tokio

Jakub Piotr Nowak: 24 lipca rozpoczną się letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio, oczywiście jeżeli koronowirus nie pokrzyżuje planów organizatorów. Czołówka światowa ciężko trenuje i przygotowuje się do zdobycia wymarzonego dla każdego sportowca prawa startu na najważniejszej sportowej imprezie czterolecia. Na królewskim dystansie maratonu minima kwalifikacyjne zgodnie z regulaminem IAAF można było osiągnąć od 1 stycznia 2019 roku. W dniu dzisiejszym poznaliśmy skład reprezentacji Kenii w maratonie.

Panie
Brigid Kosgei, Ruth Chepngetich, Vivian Cheruiyot (rezerwowi: Valery Ayabei, Sally Chepyego)

Panowie
Eliud Kipchoge, Lawrence Cherono, Amos Kipruto (rezerwowi: Titus Ekiru, Bedan Karoki)

Na osiągniecie wskaźnika kwalifikacyjnego wynoszącego 2:11:30 u mężczyzn i 2:29:30 u kobiet zawodnicy mają czas do maja. Jednakże postanowiliśmy się przyjrzeć, ile osób już uzyskało prawo startu w Tokio (a dokładniej w Sapporo) w maratonie.

Statystyka uwzględnia założenie że z danego kraju może jechać maksymalnie 3 zawodników, którzy osiągną wskaźnik kwalifikujący. Przypomnijmy zgodnie z zasadami kwalifikacji na Igrzyskach obowiązuje limit 80 miejsc dla kobiet i mężczyzn startujących w maratonie. Zapowiada się przed nami ekscytująca wiosna, podczas której zawodnicy będą starali się wyśrubować swoje wyniki, aby uzyskać prawo startu na Igrzyskach.

Z Polski na dzień dzisiejszy prawo startu na Igrzyskach w maratonie ma tylko Karolina Nadolska.

PANIE

zawodniczki minimum

PANOWIE

zawodnicy minimum