berlinZdjęcie © SCC EVENTS/ Petko Beier

Lil: Pełen rekordów weekend za nami. Otworzył go Piotr Łobodziński, który w rekordowym tempie wbiegł na 123 piętro piątego najwyższego budynku świata. Specjalista od towerrunningu rozpoczął serię Vertical World Circuit od zwycięstwa w Seulu i czasu 15:37. Kolejne zawody tej serii już za tydzień.

Maraton w Hanowerze. 3 miejsce Karoliny Nadolskiej

Rekordami tras zakończył się maraton w Hanowerze. Zwycięzcą biegu został maratoński debiutant Silas Mwetich. Kenijczyk nabiegał wynik 2:09:37 i poprawił dotychczasowy rekord trasy. Jego rodaczka Rachel Mutgaa z wynikiem 2:26:15 o ponad minutę poprawiła najlepszy wynik hanowerskiego maratonu. Jednak dla polskich kibiców najważniejszy był start Karoliny Nadolskiej, która zajęła trzecie miejsce z rezultatem 2:27:43. Do radości jest więcej powodów niż tylko miejsce na podium. Polka wypełniła minimum na mistrzostwa świata.

mwetich silasleds hannover19
fot. mat. pras org

Wiedeński start Błażeja Brzezińskiego

Niestety wiedeński start Błażeja Brzezińskiego nie był już tak udany. Na ostatnim treningu przed startem mistrz Polski w maratonie z 2011r. nadwyrężył łydkę. Zszedł z trasy maratonu w Wiedniu po 10 kilometrze. Tymczasem w elicie biegu trwała walka Nancy Kiprop o rekord trasy. Kenijka zrealizowała wszystkie swoje plany na ten start. Z rezultatem 2:22:12 została pierwszą kobietą, której udało się wygrać Wiedeński Maraton trzy razy z rzędu. Do tego poprawiła swoją życiówkę i ustanowiła nowy najszybszy wynik na trasie.

Rotterdam Maraton

W innym rekordowym biegu, nie do końca zadowolony ze swojego startu był Kamil Jastrzębski.

„Nie tak to miało być ...”- pisał na swoim profilu Kamil, który z powodu kontuzji stopy zszedł z trasy maratonu w Rotterdamie na 22 kilometrze. Czołówka tego biegu utrzymywała mocne tempo. Zwycięzca Marius Kipserem obronił tytuł z rezultatem 2:04:11, o 16 sekund poprawiając 10-letni rekord trasy. Najszybszą kobietą Rotterdam Marathon była Ashete Bekele, która przecinała wstęgę jako trzecia najszybsza zawodniczka w historii biegu- 2:22:55.

Maraton w Rzymie i Półmaraton w Berlinie

W miniony weekend rekordy tras padły w kilku maratonach i półmaratonach. Najszybszy czas nabiegany kiedykolwiek we Włoszech padł dwukrotnie w Mediolanie. Najpierw za sprawą Titusa Ekiru, który z czasem 2:04:46 poprawił przy okazji i własny rekord. W rywalizacji pań po rekord trasy i najszybszy czas we Włoszech, sięgnęła Kenijka Vivian Kiplagat, która z czasem 2:22:25 obroniła tytuł sprzed roku. Nowy rekord trasy ma też maraton w Rzymie. Najlepszy wynik został zanotowany wśród pań, a jego autorką była Alemu Megertu Kebebe, która wstęgę przecięła z czasem 2:22:52.

Kobiecy rekord trasy padł również na trasie półmaratonu w Berlinie, gdzie Hassan Sifan nie poprawiła rekordu Europy i nie zrealizowała zapowiedzi walki o nowy rekord świata. Jednak Holenderka wygrała bieg z rezultatem 1:05:45 i została jego rekordzistką.

12. Mistrzostwa Polski w Biegu 24-Godzinnym

Tymczasem w Polsce poznaliśmy nazwiska mistrza (Andrzej Piotrowski) i mistrzyni (Aneta Rajda) kraju w biegu 24-godzinnym oraz mistrzynię Polski w maratonie- Aleksandra Brzezińska. Polacy mają też za sobą pierwszy etap Maratonu Piasków.

Za tydzień czekają nas nowe emocje. W Polsce odbędzie się m.in. Orlen Warsaw Marathon. Poznamy też zwycięzców maratonów w Paryżu i Bostonie.

tw1 2488Zdjęcie © SCC EVENTS/ Petko Beier