KALKULATORY BIEGOWE


fot.: Sandra Recka

Tomasz Żmudzki: W momencie w którym piszę ten tekst, na zewnątrz panuje mróz i leży sporo śnieżnego puchu, które nie wskazują, że już niedługo zapanuje wiosna. Jednak sezon biegowy wraz z nastaniem cieplejszych dni ruszy na dobre i biegacze wybudzą się z zimowego letargu. A czego potrzeba biegaczom? Oczywiście porządnych butów do biegania!

Wielu z nas wygramoli się z wygodnej kanapy i ruszy na biegowe ścieżki. Halo, a co ze sprzętem? Jesteście przygotowani, żeby wyjść stawiać pierwsze, bądź kolejne biegowe kroki? Zapraszamy do sklepów Decathlon, gdzie sprzęt już na was czeka i tylko od was zależy czy poprawicie swoje rekordy życiowe podczas pierwszych startów.

Ile trzeba zapłacić za buty do biegania?
Marka Kalenji proponuje obuwie biegowe zarówno dla osób, które zaczynają swoją biegową przygodę, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Jednym z naszych produktów są buty Kalenji RUN Active . Cena? 99,99 zł. Dla kogo przeznaczone są te buty? Testowałem je przez jakiś czas na bieżni, asfaltowych ulicach, a także ubitych leśnych dróżkach. Jak się spisały i czy jestem z nich zadowolony?

fot.: Sandra Recka

Wspomniany model przeznaczony jest do rekreacyjnego biegania po utwardzonej nawierzchni na krótkim dystansie. Przemierzyłem w nich dystanse od 5 do 15 kilometrów, w większości po asfalcie, ale zdażył mi się też 6-kilometrowy bieg na bieżni mechanicznej oraz bieg w lesie po utwardzonych gruntowych ścieżkach.  Ciekawi was pewnie jak prezentuje się jego  amortyzacja, trzymanie stopy, przyczepność, czy komfort użytkowania.

Amortyzacja

Amortyzacja to jedna z ważniejszych cech buta biegowego na utwardzoną nawierzchnię. Podczas pierwszego kontaktu z podłożem następują ogromne przeciążenia dla naszego aparatu ruchu i ważne, aby nasze obuwie chroniło nas w należyty sposób. Opisywany model marki Kalenji to pierwszy z kolekcji, w którym mamy do czynienia z system amortyzacji. Oprócz klasycznej pianki eva, która chroni nasze stopy w pierwszej kolejności, mamy do czynienia z systemem CS ( wszelkie skojarzenia z popularną grą komputerową jak najbardziej nie ma miejscu). System ten nazywa się Circular System i jest wbudowany pod piętą w celu lepszej absorpcji wstrząsów. Jako, że większość biegaczy-amatorów ląduje właśnie na pięcie, to biegowe obuwie bardzo często koncentruje się właśnie na ochronie tego strategicznego obszaru naszej stopy.

Mój krok biegowy również charakteryzuje się tym, że ląduje na pięcie (stary nawyk z okresu gdy uprawiałem jeszcze chód sportowy i tam obowiązkowo zaczyna się ruch od pięty właśnie). Amortyzacja w tym miejscu jest rzeczywiście odczuwalna, jednak sam but wcale nie jest jakoś spektakularnie miękki (w porównaniu z innymi modelami, jak Asics Gel Nimbus, Adidas Supernova, czy Kalenji KIPRUN LD), jednak dla osoby biegającej na dystansach do 10- 15 kilometrów ochrona jest wystarczająca i bardzo komfortowa. Na codzień biegam w bardziej amortyzowanym obuwiu i przesiadka na niższy model była widoczna, podczas dłuższych biegów wolałbym biegać w czymś bardziej miękkim, jednak dla kogoś kto zaczyna biegową przygodę, bądź biega 2-4 razy w tygodniu mniej więcej przez godzinę czasu, będą bardzo komfortowe i nie pożałuje wydanej stówki na tę parę butów.

Trzymanie stopy

Buty bardzo dobrze trzymają stopę. W niższych modelach obuwia do joggingu marki Kalenji stopa z pewnością nie jest trzymana tak dobrze, jak w tym modelu. W Kalenji RUN Active czułem się bardzo komfortowo, stopa nie się nie przemieszczała, leżała stabilnie w bucie, nawet na lekko nierównym podłożu gdy testowałem buty na leśnych dróżkach. W tym aspekcie nie mam się do czego przyczepić.

Komfort noszenia

But skonstruowany jest naprawdę bardzo dobrze. Podeszwa buta jest dość elastyczna, więc nie miałem problemów, żeby wykonać czasami jakieś szybsze odcinki biegowe. Podeszwa jest przyczepna i odporna na ścieranie. Na lekko mokrej nawierzchni świetnie dawały sobie radę, na śniegu stopa co prawda trochę uciekała ( na śnieg marka Kalenji dedykuje inne modele – naprawdę świetne obuwie trailowe). But waży zaledwie 245 gramów i jest leciutki, momentami nie czuć, że mamy go na nodze. Wentylację buta oceniam również bardzo dobrze. Obuwie pokryte jest świetnie oddychającą siateczką. Mała ciekawostka: model RUN Active występuje także w wersji jeszcze bardziej oddychającej (RUN Active Breath ) na bardzo ciepłe dni bądź dla osób biegających na siłowni.


 
fot.: Sandra Recka
...
Pełna treść artykułu dostępna na DecaBlogu [TUTAJ ]
 
 

{moscomment}