Stryków 2017 - TOP
Start
Puma kostka
Menu główne
Start
Trening
Wyniki
Galeria zdjęć
Zdrowie
Kalendarz
TV MARATOŃCZYK
Maratony Zagraniczne
Biegi Ekstremalne
Biegi na Orientację
Rajdy
Ciekawostki
Historia
Archiwum
Bieganie w reklamie
Narty Biegowe
K2
Triathlon
Ogłoszenia
Testy Sprzętu
Kontakt
Fabrykant 2017 - pion
Najbliższe Imprezy
Gdynia Weekend Maraton
Sierpień 26, 2017 (09:00)

Piąteczka dla Każdego
Sierpień 26, 2017 (17:00)

5 Międzychodzka Dziesiątka "z po...
Sierpień 26, 2017 (17:00)

Piąteczka dla Każdego
Sierpień 26, 2017 (17:00)

Regionalne Mistrzostwa Podlasia na 10km
Sierpień 27, 2017 (08:00)

Gdynia Weekend Maraton 08
Sierpień 27, 2017 (09:00)

III RAFAKO Półmaraton Racibórz
Sierpień 27, 2017 (10:00)

6.Półmaraton Uzdrowisko Ciechocinek
Sierpień 27, 2017 (11:00)

Bieg Pawłowicki 2017
Sierpień 27, 2017 (14:00)

Pełny Kalendarz
Dodaj Imprezę
Kalendarz Imprez
Lipiec 2017 Sierpień 2017 Wrzesień 2017
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
Tydzień 31 1 2 3 4 5 6
Tydzień 32 7 8 9 10 11 12 13
Tydzień 33 14 15 16 17 18 19 20
Tydzień 34 21 22 23 24 25 26 27
Tydzień 35 28 29 30 31
Dodaj nowe zdarzenie Dodaj nowe zdarzenie
Piotr i Paweł 2017 - Gdańsk - pion
Stryków 2017 - pion
Puchar Króla 2017 - pion
Poznań - Maraton 2017 - middla

Bieganie w województwie mazowieckiem - badanie PBS i PKO
04.02.2016.

Pełna Prezentacja wyników badania "Zwyczaje biegaczy w Polsce" (pdf)

Image

Niedawno informowaliśmy, że agencja badawcza PBS przeprowadziła analizę rynku biegowego na zlecenie PKO Banku Polskiego. Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (ankiety w formie elektronicznej przy pomocy strony WWW) w dniach 4-31 sierpnia 2015 roku przez agencję badawczą PBS na ogólnopolskiej próbie 3232 internautów. Wyniki były dość ciekawe. Teraz publikujemy dane dla województwa mazowieckiego.

Bieganie jest w Polsce bardzo popularne, również w województwie mazowieckim. Co czwarty biegacz z tego regionu bierze udział w imprezach masowych, wśród który najatrakcyjniejsze okazały się Bieg Niepodległości i Bieg Powstania Warszawskiego. 75% respondentów uprawia ten sport nie dłużej niż 5 lat, w tym 28% krócej niż rok. Połowa trenuje 2-3 razy w tygodniu, głównie wieczorem. Kolejne 24% - częściej.

Kiedy biegają? Zazwyczaj wieczorem (58%), a co piąty preferuje jogging o poranku (22%). Bieganie to sport całoroczny – 75% badanych w województwie mazowieckim (i 83% w całej Polsce) robi to bez względu na porę roku, co trzeci nawet przy niesprzyjającej pogodzie (37%). Wśród osób biegających jedynie w wybranych porach roku najpopularniejszym czasem na to jest lato i wiosna (85%). Ponad połowa trenuje samotnie (55%). Dla pozostałych najczęstszym towarzystwem są przyjaciele i znajomi (22%), partner (15%) lub zwierzę (11%).

Dla zdrowia i przyjemności

Biegacze z województwa mazowieckiego zapytani o to, dlaczego biegają, najczęściej wskazywali na pozytywny wpływ tego sportu na zdrowie i kondycję (89%), sylwetkę (50%) czy niwelowanie stresu (35%). Jednak ponad dwie piąte badanych (44%) przyznaje, że biega dlatego, że po prostu to lubi. Pogląd ten, podobnie jak w skali całego kraju, bardziej popularny jest wśród mężczyzn (54% vs 35% w grupie kobiet) oraz tych, którzy biorą udział w imprezach masowych (57% vs 41% wśród niestartujących w tego typu zawodach).

Z kolei na pozytywny wpływ biegania na sylwetkę zdecydowanie częściej uwagę zwracają panie (62% vs 38% wśród panów) oraz osoby młode, poniżej 25 lat. – Bieganie stało się drogą, którą rzesze podążają do zdrowia i to nie tylko fizycznego. Od pewnego czasu coraz więcej mówi się o tym, że zdrowie psychiczne jest równie ważne i o nie również musimy zadbać. Bieganie daje taką szansę – jest relaksem, czasem na poukładanie sobie „wirujących myśli”. Aż 42% biegaczy w całej Polsce deklaruje, że biega po prostu dla przyjemności, jaką z tej aktywności czerpie – mówi Monika Jagiełło, starszy kierownik projektów w agencji badawczej PBS.

To, co zmobilizowało mazowieckich biegaczy do rozpoczęcia biegania, to przede wszystkim chęć zadbania o zdrowie i kondycję (85%) oraz potrzeba zmiany czegoś w życiu (32%). To filozoficzne podejście popularniejsze jest wśród kobiet (37% vs 27% w grupie mężczyzn) oraz wśród osób uczestniczących w biegach masowych (41% vs 29% w grupie niestartujących).

Biegamy razem

Wyniki badania pokazują, że niemal co czwarty biegacz z województwa mazowieckiego bierze udział w imprezach masowych (23%; 19% w skali kraju). Dowiadują się o nich przede wszystkim z Internetu (81%), głównie z portali społecznościowych. Na drugim miejscu jest telewizja i radio (54%), a na trzecim rodzina oraz znajomi (38%). Dlaczego biegacze decydują się uczestniczyć w takich wydarzeniach? Najczęściej wymienianymi przez respondentów argumentami były: dbałość o zdrowie i chęć utrzymania dobrej kondycji (44%), atmosfera towarzysząca takim imprezom (39%) oraz przyjemność biegania (34%). 19% respondentów zaznaczyło możliwość porównania wyniku z innymi oraz poznawanie nowych ludzi (18%). Kobiety z województwa mazowieckiego częściej wskazywały na rolę szczególnej atmosfery (43% vs 34% wśród mężczyzn).

Panów zaś bardziej motywowało utrzymanie kondycji (50% vs 39% w grupie kobiet) oraz przyjemność, jaką daje bieganie (41% vs 28% wśród kobiet). – Wraz ze wzrostem popularności biegania rośnie też popularność imprez biegowych. Chcemy się angażować, czuć się częścią pewnej społeczności – to nic nowego, ale formy wyrażania tego zaangażowania, które obserwujemy, są czymś nieco innym niż to, które pamiętamy z przeszłości. Ludzie łączą się nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że chcą się poczuć wspólnotą – wyjaśnia Monika Jagiełło z agencji PBS. – Bardzo ważną motywacją do uczestnictwa we wspólnym bieganiu jest właśnie potrzeba zaangażowania w społeczność ludzi, którzy podobnie jak my pragną poczuć atmosferę udziału w czymś wyjątkowym – dodaje.

Zarówno uczestnicy imprez masowych, jak i kibice w województwie mazowieckim, zostali poproszeni o wskazanie najbardziej atrakcyjnych biegów. W czołówce znalazły się: Bieg Niepodległości i Bieg Powstania Warszawskiego, czyli imprezy z cyklu „Warszawska Triada Biegowa, której partnerem strategicznym jest od kilku lat PKO Bank Polski.

Co czwarty biegacz z województwa mazowieckiego uczestniczy w treningach zorganizowanych (24%; 26% dla ogółu biegaczy w Polsce). Na takie treningi zaprasza przykładowo „BiegamBoLubię” – od marca do listopada w weekendy można zgłosić się na bezpłatne zajęcia pod okiem profesjonalistów. W Warszawie odbywają się one na Agrykoli, na stadionach AWF, SKRA, OSiR Targówek i BOS Białołęka. Dwóch na pięciu biegaczy z województwa mazowieckiego zna akcję „BiegamBoLubię” (43%).

Z aplikacją i przy muzyce

42% biegaczy w województwie mazowieckim używa aplikacji sportowych dedykowanych do biegania, przede wszystkim Endomondo. Jest to trend głównie wśród osób młodych poniżej 25 roku życia oraz uczestniczących w zawodach sportowych. Dokładnie połowa badanych, którzy korzystają z aplikacji przyznaje, że zdarza im się publikować swoje wyniki w sieci. Częstsze jest jednak słuchanie muzyki –– przy dźwiękach ulubionych piosenek biega blisko trzy czwarte badanych z województwa mazowieckiego (76%). Tu zależność jest podobna jak w poprzednim przypadku – słuchanie muzyki w trakcie biegania obserwujemy wśród najmłodszych (49% vs 16% w gronie najstarszych od 40 do 59 lat).

Biegamy i pomagamy

Z badania wynika, że prawie połowa biegających w całej Polsce, angażuje się w akcje charytatywne, również w województwie mazowieckim (41%, 44% w skali kraju). Potwierdzają to doświadczenia i obserwacje PKO Banku Polskiego. – Dla wielu zawodników świadomość, że biegną nie tylko dla siebie i osiągnięcia dobrego wyniku, ale także by komuś pomóc, jest świetną motywacją. Realizowany przez PKO Bank Polski program „PKO Biegajmy razem” odpowiada na autentyczne zapotrzebowanie społeczne, a dodatkowo pozwala łączyć pasję do sportu z pomaganiem osobom potrzebującym. Akcje charytatywne „biegnę dla...“ organizowane przy każdym wspieranym przez nas biegu cieszą się bardzo dużą popularnością – mówi Agnieszka Kielichowska, dyrektor Biura Komunikacji i Odpowiedzialności Społecznej PKO Banku Polskiego.

Przykładowo akcje charytatywne „biegnę dla...“ odbyły się w 2015 roku podczas trzech wydarzeń z cyklu „Warszawska Triada Biegowa“. W trakcie Biegu Konstytucji 3 Maja 603 osoby „wybiegały“ środki finansowe na operację 3,5-letniej Emilki, która urodziła się z poważną wadą serca HLHS (brak lewej komory). 402 uczestników Biegu Powstania Warszawskiego dołączyło do akcji na rzecz chorego na serce 6-letniego Krystiana. Pomoc otrzymał także 10-letni Kuba, dla którego w Biegu Niepodległości wystartowało aż 1001 osób. Dzięki ich zaangażowaniu, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała darowiznę na protezę ręki chłopca. Od 2013 roku odbyło się 147 takich akcji w całej Polsce, a Fundacja PKO Banku Polskiego wsparła beneficjentów kwotą ponad 2,1 mln zł. W sumie od początku istnienia programu biegacze przemierzyli charytatywnie 1 mln 305 tys. km, co równa się ponad 32 okrążeniom Ziemi wzdłuż równika.

Dodatkowo, 19 września 2015 r. pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem” odbył się PKO Bieg Charytatywny. Akcja rozegrała się równocześnie na stadionach 12. miast Polski, również w Warszawie, gdzie 58 drużyn, czyli 290 osób, wybiegało 2037 okrążeń. Łącznie uczestnicy biegu w całym kraju przemierzyli ponad 26 tys. okrążeń. Fundacja mogła dzięki temu przekazać ponad 600 tys. zł na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci w Polsce.
 
 
   Bądź pierwszym który skomentuje
RSS komentarzy

Napisz komentarz
  • Komentarze można zamieszczać bez wcześniejszego zalogowania.
  • Pamiętajcie o poprawnym wpisaniu kodu uwierzytelniającego.
  • Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy naruszających ewidentnie kulturę wypowiedzi.

Imię:
Komentarz:

Kod antyspamowy:* Code
Chcę być powiadamiany emailem o dodaniu nowych komentarzy

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Kalenji
Maratończyk na FB
maratonczyk
Bieg Niepodległóści - Kostka
Bieg Konstytucji - Film 2014
Bieg Powstania 2014
Youtube
Polskie Maratony
Ostatnie komentarze
Maraton Solidarności i 15 sierpnia to najważniejsza biegowa data w moi...
więcej...
przez Marcin

Wielkie szacunek dla organizatorów i podziekowania dla sponsorów. Mara...
więcej...
przez Kedyw

Wielkie szacunek dla organizatorów i podziekowania dla sponsorów. Mara...
więcej...
przez Kedyw

Wielkie dzięki za foto. Znalazłem się na wielu zdjęciach. Świetna orga...
więcej...
przez Miro

Ja za rok nie wezmę udziału w tym politycznym evencie. Dobra zmiana ws...
więcej...
przez Wichr

Zgadzam się z Andrzejem z pierwszego komentarza. Albo sport, albo poli...
więcej...
przez Andrzej K.

było wspaniale!!!!!!!!!!!!!!!!
więcej...
przez gonzales

Piotr i Paweł 2017 - Poznań - pion
Poznań - Maraton 2017 - pion
Wrocław Półmaraton 2017 - pion
K2 - Dział Górski
1
© 2017 MARATOŃCZYK
Untitled Document