Start arrow Maratony Zagraniczne
LCJ 2015 - middle

Maratony Zagraniczne
Świetne wyniki Polaków w Dallas Rock'n' Roll Half Marathon!
23.03.2015.
 
Image
Jakub Nowak i Emil Dobrowolski - XXXII Bieg Chomiczówki w Warszawie
 
W miniony weekend Polacy wygrali Dallas Rock’n’ Roll Half Marathon w Stanach Zjednoczonych w Teksasie. Świetny wynik Emila Dobrowolskiego, który pokonał półmaraton w czasie 1:04:41, okazał się jednocześnie jego rekordem życiowym. Zaledwie 18 sekund za nim na mecie pojawił się Jakub Nowak z czasem 1:04:59, który także dla niego okazał się rekordowym wynikiem. Trzeci na mecie w Teksasie, prawie 4 minuty za zwycięzcą był Christian Zamora z Meksyku (1:08:21).

Emil Dobrowolski i Jakub Nowak trenują razem i reprezentują klub „Prefbet Śniadowo Łomża”. Dla Polaków start w  Dallas Rock’n’ Roll Half Marathon  miał być przetarciem przed wiosennymi startami.

W zawodach wystartowało około 2000 zawodników. Trasa nie była płaska, miejscami nawet pagórkowata, tym bardziej cieszą wyniki osiągnięte przez Emila i Jakuba.

Czytaj całość
 
Maraton w mieście zapracowanych ludzi
06.03.2015.
Image
 
Asics: Sam wyjazd do Tokio nie był dla mnie stresujący, ponieważ dużo podróżuję poza Europą. Mogłam komfortowo wypocząć, ponieważ ASICS zagwarantował mi wspaniałe warunki hotelowe. Moim największym „zmartwieniem” było to, że miałam problem z aklimatyzacją związaną ze snem. W przeciągu 5 dni ciężko jest się przestawić.

Podróż „w przyszłość”
Będąc w stałym kontakcie online z bliskimi śmialiśmy się, że jestem z przyszłości bo w końcu różniło nas 9 godzin na moją korzyść :) Dzięki temu, że nie musiałam dużo spać a raczej – nie dawałam rady – mogłam poznać Tokio i zwiedzić najważniejsze miejsca.

Czytaj całość
 
Maraton w Tel Awiwie (27.02.2015) przerwany...
28.02.2015.
 
 
Nie po raz pierwszy organizatorzy Maratonu w Tel Awiwie (27.02.2015) mają ten sam kłopot. Wysoka temperatura i związane z nią dramatyczne wydarzenia, spowodowała przerwanie imprezy. Start zaplanowany został wyjątkowo wcześnie, bo o 5:45 rano, ale już wtedy temperatura szybko zaczęła się zbliżać do 30 stopni Celsjusza. O godz. 10:00, kiedy część zawodników była już na mecie, zdecydowano się przerwać imprezę.

Wcześniej doszło do kilku mrożących krew w żyłach wydarzeń. Jeden z biegaczy był nawet reanimowany na scenie. Pomoc udzielono około 75 osobom, z których kilka trafiło do szpitala w ciężkim stanie. Podobna sytuacja była w zeszłym roku i to pomimo wdrożenia wielu procedur ratowniczych, z wieloma patrolami medycznymi na trasie. Dwa lata temu jeden z biegaczy zmarł 100 metrów przed metą. 

Czytaj całość
 
Marcin Chabowski startował w Meksyku na wysokości 1600 m n.p.m.
24.02.2015.

Marcin Chabowski wystartował w niedzielę (22.02.2015), w jednej z ważniejszych imprez biegowych w Meksyku - XXIX Medio Maratón Internacional Guadalajara 2015. Na dystansie półmaratonu rywalizowało ok. 7 tysięcy biegaczy. Polak spisał się przyzwoicie zajmując czwarte miejsce z czasem 1:04:07. Zwyciężył reprezentant gospodarzy - Juan Luis Barrios Nieves (1:03:21), który pokonał dwóch Kenijczyków - Kenisi Bundi (1:03:52) i Juliusa Kipyego Keter (1:03:55). Do 14 kilometra, pierwsza czwórka biegła razem (na filmie widać Chabowskiego).

Impreza odbyła się po raz trzeci i jak deklarują organizatorzy, mają ambicje, aby na starcie pojawiło się przynajmniej 10 tys. uczestników. Meksyk jest wspaniałą bazą dla treningów wytrzymałościowych. Wystarczy tylko wspomnieć, że Guadalajara położona jest na wysokości ok. 1600 m n.p.m. Marcin Chabowski najprawdopodobniej wystartuje w tym roku w Maratonie Nowojorskim.

Czytaj całość
 
Zawodniczka z Kenii wczołgała się na metę maratonu w Austin!
18.02.2015.
 
 
Niezwykła determinacja, wola walki i trzecie miejsce. Kenijska biegaczka Hyvon Ngetich podczas maratonu w Austin w Stanach Zjednoczonych osłabła 50 metrów przed metą. Nie miała sił by biec, była  jednak tak zdeterminowana by ukończyć maraton, że ostatnie  metry pokonała czołgając się na kolanach.

Cały świat podziwia dziś tę dwudziestodziewięcioletnią zawodniczkę, która w ten niecodzienny sposób wywalczyła sobie trzecie miejsce na podium. Nad Hyvon Ngetich w tych ostatnich metrach czuwali medycy, prowadząc wózek inwalidzki, by w razie czego posadzić na nim waleczną maratonkę.  Ona jednak mimo osłabienia i pozdzieranych kolan, dzielnie wyprostowała się na mecie i nie pozwoliła posadzić się na wózku.

Czytaj całość
 
Trzy rekordy świata w jednym... półmaratonie w Barcelonie - 15.02.2015
17.02.2015.
 

 
W minioną niedzielę (15.02.2015) podczas półmaratonu w Barcelonie padły aż trzy rekordy świata... które były dziełem jednej zawodniczki. Kenijka Florence Jebet Kiplagat okazała się najszybsza w "eDreams Mitja Marató de Barcelona", uzyskując wynik 1:05:09. Tym samym poprawiła własny rekord świata w półmaratonie o trzy sekundy, co ciekawe także osiągnięty w Barcelonie podczas zeszłorocznej imprezy.

Tempo biegu było na tyle mocne, że przy okazji padły także nowe rekordy świata na 15 km - 46:14, poprzednią rekordzistką była od 2009 roku Etiopka Tirunesh Dibaba - 46:28, oraz na 20 km - 1:01:54, w tym wypadku Kiplagat poprawiła również swoje osiągniecie z zeszłego roku - 1:01:56.

Taka forma Kenijki zapowiada ogromne emocje w tym sezonie. Kiplagat ma zamiar startować w Maratonie Londyńskim... i podobno jeszcze nie osiągnęła swojej optymalnej formy. 
 
Ten niesamowity sukces potwierdził także, że Barcelona jest bardzo dobrym miastem do bicia rekordów świata. Pogoda, atmosfera, trasa i organizacja na pewno temu sprzyjają. Oczywiście w biegach ulicznych pod względem rekordowych osiągnięć nie ma sobie równych Maraton w Berlinie.

Czytaj całość
 
Podsumowanie połowy projektu "Pora na Majora"
11.02.2015.

ImageTokyo Marathon
Berlin Marathon
Chicago Marathon

Sekcja - maratony zagraniczne

Jedna z naszych czytelniczek nadesłała nam artykuł, który dla wielu z was może być bardzo ciekawy. Ola Mądzik opiasła w nim  koszty wyjazdów na maratony zagraniczne, te bliższe i te dalsze :) Może przyda się kilka podpowiedzi przy planowaniu turystyki biegowej :) Zapraszamy do lektury :)

Ola Mądzik: Co jakiś czas dostaję pytania typu" ile kosztuje pakiet, ile bilet, ile cały wyjazd." Postanowiłam zrobić podsumowanie finansowe takich wojaży i mam nadzieję, że to zachęci a nie zniechęci do startowania w maratonach World Marathon Majors.

TOKYO
Pierwszy duży, zagraniczny maraton i wielka niewiadoma. Dla mnie to był kompletnie obcy kraj i nie miałam pojęcia czego się spodziewać na miejscu a już zupełnie nie wiedziałam jak zabezpieczyć się finansowo. W takiej sytuacji zawsze mam kartę kredytową chociaż w wielu miejscach w Tokio nie można jej użyć. Pierwsze co to poszukiwania biletu. Myślę, że cena w granicach 2200-2400 to dobra cena, ale zdarzają się promocje i można kupić w niższej cenie ( moja koleżanka kupiła za ok. 1700zł :) ) Mój bilet kosztował: 2 322,26 PLN

Jak już miałam bilet to zaczęły się poszukiwania noclegu i tu z pomocą przyszła Marta. Poleciła sprawdzony hotel. Cena noclegu 372$ (44 500 Y) czyli wtedy ok. 190 zł za noc. Hotel:  1 350 PLN

Czytaj całość
 
Bieganie w Czechach  coraz bardziej popularne
06.12.2014.

ImageStrona cyklu
Sekcja - maratony zagraniczne

Zdenka Pecková: Limit uczestników zarówno na Sportisimo Prague Half Marathon jak i Volkswagen Prague Marathon został wyczerpany już na początku grudnia. Numery startowe na oba biegi były rozchwytywane i rozeszły się w rekordowym czasie - zaledwie w trzy miesiące po rozpoczęciu procesu rejestracji i prawie 4 miesiące przed pierwszym biegiem z cyklu RunCzech2015.

Trasa, która prowadzi biegaczy przez serce stolicy Czech - Pragę przyciąga co roku coraz większą liczbę uczestników z całego kraju, a także z zagranicy. Są jednak limity określające liczbę biegaczy, jaką może pomieścić historyczne centrum miasta. To właśnie dlatego po raz pierwszy w historii organizatorzy ograniczyli liczbę uczestników na pierwsze dwa biegi Ligi Biegów RunCzech, które odbędą się w sezonie 2015 do liczby z poprzedniego roku -  łącznie 12,500 biegaczy weźmie udział w Sportisimo Prague Half Marathon (28 marca), następnie 10,000 na Volkswagen Prague Marathon (3 maja).                                 

Czytaj całość
 
31. Florence Marathon w 2:45:45 - relacja Tomasza Domżalskiego
04.12.2014.
 
Image
 
Tomasz Domżalski: Jeśli chcesz przeżyć coś więcej niż tylko radość z nowej życiówki, to Florencja wydaje się idealnym do tego miejscem. Należy jednak mieć na uwadze to, iż nazbyt euforyczny zachwyt sztuką osoby o ponad przeciętnej wrażliwości, może warunkować kiepską formę w dniu maratonu. Kiedy tam dotarłem, była 19.30 i – szczerze powiedziawszy – miasto w pierwszym odczuciu nie rzucało na kolana. Ale tylko na początku. Z pozoru – małe miasto, bo niczym chmur „nie drapało”. Wystarczyło jednak wejść w głąb, wplątać się w ciasne i wąskie uliczki, żeby poczuć majestat dawnego imperium, kunszt architekta Filippo Bruneleschi, Michała Anioła, Leonardo i wielu innych, których nie sposób wymienić jednym tchem. Właściwie całą tę relację można by poświęcić temu, co we Florencji można zobaczyć (a można zobaczyć bardzo dużo). Do Florencji wybrałem się jednak ze względu na organizowany tam maraton i o nim poniżej słów kilka.

Czytaj całość
 
Firenze Marathon - "Filmowa Pocztówka z Florencji"
29.11.2014.
 


W przededniu jednego z najbardziej "romantycznych" maratonów świata, chcemy Wam zaprezentować niepublikowany dotąd materiał, jaki nakręciliśmy podczas pobytu we Florencji. Na zapraszanie organizatora gościliśmy na jubileuszowym 30. Firenze Marathon. Nasz krótki reportaż jest przede wszystkim próbą oddania atmosfery maratonu, przebiegającego po wyjątkowych miejscach dla rozwoju kultury i sztuki europejskiej. To bardziej filmowa "pocztówka", w której chcieliśmy zamknąć nasze wspomnienia i podzielić nimi z czytelnikami Maratończyka.pl.

Czytaj całość
 
TCS New York City Marathon - 02.11.2014
03.11.2014.
Relacja zdjęciowa z New Yorka Times


Finisz mężczyzn podczas 2014 TCS New York City Marathon

44. Nowojorski Maraton jak zwykle śledził cały biegowy świat. Co prawda blask Nowemu Jorkowi stara się odebrać Berlin (dziewięć rekordów świata w ostatnich szesnastu latach), ale dla wielu to jest maratońska impreza numer jeden na świecie.

Jeszcze przed startem pogoda rozwiała marzenia o dobrym wyniku. Porwisty wiatr zapowiadał, że zawodnicy skupią się głównie na walce o miejsca. Tak było w rzeczywistości. Wyniki nie są rewelacyjne, ale rywalizacja przyniosła mnóstwo emocji i rozstrzygała się dopiero na finiszu.

Wśród mężczyzn walkę stoczyli Etiopczyk Lelisa Desisa i Kenijczyk Wilson Kipsang. Około 150 metrów przed metą zaatakował Etiopczyk. Kipsang pewny swoich możliwości, wydawał się wręcz zdziwiony tym zrywem i dość komicznie odkręcał głowę w kierunku Desisa, praktycznie nie zmieniając rytmu biegu. Po chwili sam tak mocno przyśpieszył, że jedyną reakcją Etiopczyka było także odkręcenie głowy... ale do tyłu aby sprawdzić czy nikt nie zagraża jego drugiej pozycji. Możecie to zobaczyć w relacji powyżej od czasu 1:47.

Ostatecznie zwycięzca osiągnął rezultat 2:10:59, a różnica na mecie wyniosła 7 sekund. Trzecie miejsce wywalczył Etiopczyk Gebregziabher Gebremariam - 2:12.13. Wilson Kipsang tym samym zwyciężył również w klasyfikacji generalnej World Marthon Majors Wilson czyli "Wielkiej Szóstki" zrzeszającej takie imprezy jak Tokio, Boston, London, Berlin, Chicago i Nowy Jork. Nagroda wyniosła pół miliona dolarów.

Czytaj całość
 
TCS Amsterdam Marathon - 19.10.2014 - Lista Uczestników z Polski
22.10.2014.
 
 
Image
Fot. Radosław Wypych - 2011
 
Maraton w Berlinie ukończyło aż 738 biegaczy z Polski. Do Amsterdamu także wybrała się liczna rzesza naszych rodaków, którzy mieli okazję przebiec przez Rijksmuseum gdzie są dzieła m.in. Rembrandta i Vermeera oraz finiszować na Stadionie Olimpijskim. W wynikach na różnych dystansach znajduję się blisko 200 zawodników, którzy wpisali w formularzu zgłoszeniowym narodowość polską. Najwięcej, bo 145 ukończyło maraton. Najwyżej sklasyfikowany jest Jakub Szymankiewicz z Wronek - 79 miejsce - 02:41:25. Ze znanych osób wypatrzyliśmy generała Romana Polko, który osiągnął wynik - 04:04:32. Jak to było w jednej z poprzednich edycji bardzo ciekawie opisał jeden z uczestników maraonu - Radek Wypych. Zapraszamy do lektury i mamy nadzieję, że ktoś opisze swoje wspomnienia z obecnej odycji i prześle je do nas :)

Czytaj całość
 
TCS Amsterdam Marathon - 19.10.2014
20.10.2014.

Niewątpliwą atrakcją maratonu w Amsterdamie jest przebiegnięcie przez Rijksmuseum. Wśród 5 tysięcy obrazów są m.in. dzieła Rembrandta i Vermeera. To możecie zobaczyć na powyższej relacji filmowej od 0:47. Na podziwianie dzieł mistrzów nie było czasu, ale przez chwilę można było "pooddychać" wielką sztuką.
39. edycja maratonu w Amsterdamie zakończyła się dość nieodziewanym sukcesem 28-letniego Kenijczyka - Bernarda Kipyego.

Czytaj całość
 
Gorączka sobotniego maratonu w Budapeszcie - 11.10.2014
17.10.2014.
 
Image

Relacja z 29. SPAR Budapest Maraton – 11 października 2014
 
Marcin Dulnik: Sobota, 11 października 2014, Budapeszt.
To był dzień pełen emocji, znaków zapytania i ciężkiej walki na trasie. Dzień, na który czekałem od czerwca, gdy zdecydowałem się na start w 29. SPAR Budapest Maraton. Był to również dzień, o którym myślałem wykonując kolejne jednostki treningowe, mozolnie budując formę biegową. Wielokrotnie odtwarzałem go w myślach wyobrażając sobie, jak będzie wyglądał start, sam bieg oraz finisz. W myślach ukończyłem ten maraton przynajmniej kilka razy. Przyznam jednak, że nigdy nie wizualizowałem sobie tak słonecznego dnia, jak ten, w którym odbywał się tegoroczny maraton w Budapeszcie.

Może podświadomie wypierałem z myśli taki scenariusz mając w pamięci, że dotychczas w biegach, które odbywały się w pełnym słońcu moja forma była daleka od optymalnej? Po prostu nie lubię biegać w wysokich temperaturach i tyle. Nie biegłem jeszcze maratonu w totalnym upale, w kwietniu Paryżu fakt, było ciepło, ale jednak nie aż tak, jak podczas maratonu w Budapeszcie.

Czytaj całość
 
Podium 29. SPAR Budapest Marathon dla Węgrów
13.10.2014.
 
Image
 
Marcin Dulnik:  W sobotę, 11 października w Budapeszcie odbył się 29.  SPAR Budapest Marathon, który ukończyło prawie 24 tysiące biegaczy, w tym ponad 160 Polaków. Na dystansie głównym 42,195 km rywalizowało ponad 5 tysięcy zawodników. Najszybszym Polakiem był Mariusz Ignacak z Jaworzna (02:49:52), wśród Polek pierwsza była Anna Siebers z Kowalenka Pomorskiego (03:37:36).

Zawody w Budapeszcie rozgrywane były w bardzo wysokiej temperaturze sięgającej w słońcu 29 stopni celsjusza. Warunki pogodowe przełożyły się na nieco słabsze czasy uzyskane przez człowych zawodników na szybkiej trasie poprowadzone w centrum Budapesztu. Podium maratonu należało do reprezentantów gospodarzy – wśród mężczyzn wygrał Tamás János Nagy z czasem 02:27:14, wśród kobiet najszybciej do mety dotarła Simona Juhász-Staicu z czasem 02:51:08.

Czytaj całość
 
W sobotę 29. SPAR Budapest Marathon z ponad 160 Polakami
07.10.2014.
 
Image
 
Marcin Dulnik: W najbliższą sobotę, 11 października odbędzie się 29. SPAR Budapest Marathon. Na starcie maratonu, sztafety maratońskiej, biegu na dystansie 30 km oraz krótszych stanie łącznie ponad 23 tysiące biegaczy. Na biegową imprezę do stolicy Węgier wybiera się m.in. ponad 3 000 osób z 70 różnych krajów. Polacy będą czwartą największą narodowością obecną na maratonie w Budapeszcie. Start w imprezie planujeponad 160 biegaczy, w tymgrupa Spartanie Dzieciom, która pokonała Budapest Marathon również w 2013 roku.

Budapest Marathon to impreza międzynarodowa, organizowana od 1984 roku. Jest wydarzeniem  coraz chętniej wybieranym przez biegaczy, zwłaszcza z krajów zachodnich oraz skandynawskich.  Z roku na rok rośnie zainteresowanie startem w stolicy Węgier również wśród polskich biegaczy. W zeszłym roku maraton ukończyło 93 Polaków, w tegorocznej edycji biegu start planuje ponad 160 zawodników z Polski.


Czytaj całość
 
Rekord świata w maratonie - Dennis Kimetto - Berlin - 2:02:57 - pełna transmisja
28.09.2014.

Pękła kolejna granica i do złamania dwóch godzin w maratonie brakuje już tylko 2 minut i 57 sekund. Stało się to za sprawą Kenijczyka Dennisa Kimetto. Uzyskując czas 2:02:57, pobił w Berlinie rekord świata w biegu maratońskim. Gdy w zeszłym roku (29.09.2013) Kenijczyk Wilson Kipsang osiągnął także w Berlinie rekordowy wynik 2:03.23, wielu specjalistów spekulowało, że to osiągnięcie długo się nie utrzyma. Mieli racje i wizja przełamania bariery dwóch godzin jest coraz bliższa. To już dziewiąty rekord świata pobity w Berlinie w ciągu ostatnich 16 lat. Rywalizacja odbywała się przy zachmurzonym niebie, ale w stosunkowo wysokiej temperaturze 20 stopni Celsjusza, więc warunki na pewno nie były idealne.

Kimetto od 20 kilometra biegł w siedmioosobowej czołówce. Decydujący atak nastąpił około 38 kilometra. Wtedy to tempa Kimetto, nie wytrzymał ostatni z uciekinierów Emmanuel Kipchirchir Mutai (Kenia). Ostatecznie dobiegł drugi także z rezultatem lepszym od poprzedniego rekordu świata - 2:03:13. Trzecie miejsce przypadło Etiopczykowi Abera Kuma - 2:05:56. Wśród kobiet triumfowała Etiopka Tirfi Tsegaye z wynikiem 2:20.18, która wyprzedziła swoją rodaczkę Feyse Tadese - 2:20:27 i Amerykankę Shalane Flanagan - 2:21:14.

W maratonie Berlińskim wystartowało 40 tysięcy zawodników ze 130 krajów. Gaża Kimetto za pierwsze miejsce wyniosła 40 tys. euro i dodatkowo 50 tys. euro za rekord świata. Powyżej prezentujemy Wam pełna transmisję z maratonu. Finisz Kimetto od 2:11:48.

Czytaj całość
 
Tallinn Marathon - 14.09.2014 - relacja Radka Wypycha
23.09.2014.
 
Image
 
Radosław Wypych: Wszystko zaczęło się 31.12.2013r. Ostatni dzień najniższego wpisowego na wiele europejskich maratonów. Wybrałem Tallin (15.09.2014) - ostatnią stolicę tzw. państw pribałtiki, dawnych republik ZSRR, gdzie jeszcze nie byłem. Wpisowe zapłacone (25euro) i nagle przychodzi refleksja, tydzień wcześniej zapisany jestem na festiwal biegowy w Krynicy, na którym ostatecznie pokonuję trzy dystanse - 15km,10km i maraton. Trudno, przecież nie pierwszy raz biegam co tydzień 42,195km. Nocleg i transport organizowałem na ostatnią chwilę. Lecę LOT-em. Bilet w promocji – 250 pln w obie strony, czas lotu - 1godz.20 min. Autokarem byłoby to ponad 20 godz. Jazdy za ok. 300pln. Nocleg na starówce w Oldhouse Hostelu, w sali 5 osobowej, 9,5 euro za nocleg. Dlaczego wybieram hostele i sale wieloosobowe? Niska cena noclegu jest ważna, ale równie ważne jest spotkanie ludzi z różnych części świata. W moim hostelu byłem jedynym Polakiem. Nocowała tam również

16 letnia Chinka podróżująca samotnie po Europie, para Australijczyków i Japończyków, którzy też przemierzali nasz kontynent, para emerytów ze Szwecji, Łotysze, Szkot opowiadający o zbliżającym się w ich kraju referendum. Dla odmiany śniadanie po maratonie jadłem w towarzystwie maratończyka z Rosji i Ukraińca.

Czytaj całość
 
Wilno - nie tylko marato - relacja uczestnika
23.09.2014.
 
Image
 
Andrzej Wojakowski: Kolejnym moim tegorocznym maratonem było Wilno. Dlaczego tam ? Bowiem oczywiście wcześniej nie byłem na Litwie. Ale jak to w życiu bywa, wieloma sprawami rządzi przypadek, tak było też i tym razem. W Kwietniu br. byłem na targach EXPO przed maratonem Orlenu w Warszawie. Na stoisku  Vilnus Marathon po miłej rozmowie z młodą osobą z obsługi wrzuciłem do urny swój adres  e-mailowy, a nagrodą był udział w maratonie w Wilnie. Szczęście mi dopisało, bowiem wkrótce otrzymałem zwrotną informację, że zostałem zakwalifikowany jako uczestnik i zwolniony z tych kosztów - 28 EUR, niby nie tak wiele patrząc na opłaty w polskich maratonach, ale nie znajduje się codziennie takiej kwoty na ulicy. To na plus, na minus był trochę wczesny jak dla mnie termin tj. 14 września, ze względu na letnie treningi. Nie lubię trenować w upale, a lato tego roku (zwłaszcza w okresie 15 Lipca-15 Sierpnia) było raczej „ciepłe”. Poza tym zostałem później zainfekowany silnym wirusem przeziębienia, kolejny tydzień „w plecy”. Tak więc w okresie ostatnich 2 m-cy, ok. 1 m-c moich przygotowań „do tyłu”. A to wszystko wychodzi później w czasie biegu.
 
Czytaj całość
 
Trzy razy "7" - Vancouver Marathon
30.07.2014.
 
Image
 
7 kontynentów, 7 maratonów, 7 szkół! Za nami trzeci maraton.
Agata Rybus: Po afrykańskim Sahara Marathon i europejskim Bratislava Marathon przyszła kolej na kolejny, tym razem północnoamerykański etap projektu „7 kontynentów – 7 maratonów – 7 szkół”. 4 maja, twórca i realizator projektu, Dariusz Laksa, wystartował w maratonie w Vancouver.

Przypomnijmy - "7 kontynentów - 7 maratonów - 7 szkół" to projekt stworzony przez Dariusza Laksę, na co dzień nauczyciela wychowania fizycznego w jednej ze szkół podstawowych w Bytomiu. Projekt zakłada udział Dariusza Laksy w 7 maratonach, na 7 kontynentach w ciągu roku. Celem projektu jest pomoc 7 bytomskim szkołom podstawowym, poprzez zaopatrzenie ich w brakujący sprzęt sportowy. Wśród kolejnych etapów projektu znajdują się: maraton w Rio de Janeiro oraz Hokkaido Maraton w Japońskim mieście Sapporo. Sponsorem technicznym projektu jest ASICS Polska.
 
Zapraszamy do zapoznania się z relacją Dariusza Laksy z udziału w maratonie w Vancouver.

Czytaj całość
 
Marathon 7500  orka w rumuńskich górach
26.07.2014.
Image
 
Justyna Grzywaczewska: Marathon 7500 odbywający się w Rumunii, choć startowało w nim już kilku Polaków, nie jest w Polsce znaną imprezą. W Rumunii to klasyk, porównywalny do polskiego Biegu Rzeźnika. W szóstej edycji, która odbyła się w weekend 18-19 lipca jedyna polska ekipa – Magdalena Ostrowska-Dołęgowska i Krzysztof Dołęgowski (inov-8 team) zwyciężyli w kategorii drużyn mieszanych (tzw. MIX-ów)! Zwyciężyli, choć do mety nie dotarli. Jak zresztą żadna z ekip, ponieważ zawody przerwano z powodu fatalnej pogody.

Dystans do pokonania podczas Marathonu 7500 to 90 km. 7500 m to z kolei suma przewyższeń, jakie trzeba pokonać podczas siedmiu sytych podejść, wdrapując się kilkukrotnie o 1500-1700 metrów, między innymi na szczyt Omu (2507 m n.p.m.) - najwyższą górę Bucegów (część Karpat Południowych). - Trasa przypominała kwiatek. Cały czas kręciliśmy się po jednym wielkim masywie, z którego spadaliśmy na różne strony i wracaliśmy. Na Omu wchodzi się trzy razy, z czego dwukrotnie z głębokich dolin z dnami położonymi 1500 metrów pod szczytem – opowiada Krzysztof Dołęgowski. - Płaskich odcinków jest skrajnie mało, dlatego bardzo liczy się umiejętność rozsądnego gospodarowania siłami na podejściach i sprawnego zbiegania w trudnym terenie.

Czytaj całość
 
Marathon de Paris 2014 - Arkadiusz Rzepka
08.07.2014.

13 października 2013 roku, po zakończeniu 14. Poznań Półmaratonu, przedstawiciele firmy ASICS rozstrzygnęli konkurs: „Bilet na Marathon de Paris 2014”. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było rozwinięcie hasła „42,195 km to dla mnie…” Laureatem konkursu został Arkadiusz Rzepka z Jeleniej Góry.

Arkadiusz Rzepka przekonał jurorów hasłem: „Dystans 42,195 km jest dla mnie lustrem, w którym widzę prawdziwego Siebie. Tu niczego nie można udawać czy ukryć". Kreatywność biegacza zapewniła mu udział w maratonie paryskim, który odbył się 6 kwietnia 2014 r. ASICS pokrył koszty organizacyjne wyjazdu, a także zaopatrzył biegacza w niezbędny sprzęt biegowy. Poniżej relacja Arkadiusza Rzepki z pobytu w Paryżu.

„Taktyka biegu była prosta - przebiec dystans 42 km 195 m w czasie poniżej 4 godzin. Plan przygotowania do udziału w paryskim maratonie zrealizowałem w 100%. Na 6 i 3 tygodnie przed wyjazdem przebiegłem dwie „trzydziestki”, wziąłem też udział w organizowanym przez Karkonoską Państwową Szkołę Wyższą w Jeleniej Górze „Maratonie na raty”, a 2 tygodnie przed wyjazdem uczestniczyłem w Półmaratonie Ślężańskim.

Czytaj całość
 
Plitvicki Maraton (Chorwacja) - relacja Szakali Bałut
05.06.2014.

Dział - Maratony zagraniczne

Image

Okolica jest piękna – turkusowe jeziora, wodospady, lasy, salamandry...
I oczywiście Szakale.

1 czerwca Szakale startowały w biegach organizowanych w ramach Plitvickiego Maratonu nad Plitvickimi Jeziorami w Chorwacji. Do wyboru były 3 dystanse – 5km, połówka i maraton. Na szczęście pogoda sprzyjała – było ok. 13 stopni, od czasu do czasu padało. Na każdej z tras trzeba było zmagać się z podbiegami, na maratonie różnica wzniesień wyniosła aż 840 m., a najdłuższy podbieg miał aż 460 m. Na 5 km ścigali się nasi debiutanci w poważnych biegach: Ewa Otocka (28.43) była 96. na ok. 800 „biegaczek”, Jacek Pacyna (26.54) – 115. na ponad 400 uczestników.

W półmaratonie ścigały się trzy Szakalice. Monika Kaczmarek stanęła na 3. stopniu podium (1.26.40), Ania Otocka pobiła życiówkę – (1.44.29) – 19 miejsce, a Diana Szczęsna ukończyła zawody z czasem 1.52.07. Na trasie maratonu powalczył tylko jeden Szakal – nasz Wielki Książę Maciej Rakowski. Zajął 51 miejsce z czasem 3.27.44

Czytaj całość
 
Dostał wieniec zwycięstwa zanim minął metę! 36. Stockholm Marathon - 31.05
03.06.2014.


Do ciekawego zdarzenia doszło na mecie 36. ASICS Stockholm Marathon, który odbył się 31 maja 2014 roku. Meta imprezy znajdowała się  na zabytkowym stadionie olimpijskim. Gdy prowadzący Benjamin Bitok z Kenii, wybiegał na ostatnią prostą, hostessy ubrane w ludowe stroje zgrabnie zarzuciły mu na szyję pokaźny wieniec. Trzeba przyznać, że wymagało to dużej sprawności. Zdezorientowany Keninijczyk z podskakującym na ramionach wieńcem dzielnie dobiegł do mety w czasie 2:13:31 (możecie to zobaczyć na filmiku powyżej - s. 0:31) Tej samej sztuki rezolutne hostessy próbowały z najlepszą wśród kobiet Isabellah Andersson - 2:32:28. Ciemnoskóra Szwedka dała się jednak dogonić dopiero po minięciu mety (s. 0:51). Organizatorzy najwyraźniej byli pewni, ze zawodnicy bez problemu uporają się z ostatnią prostą. Ciekawe co by zrobili gdyby bezpośrednia walka trwała do ostatnich metrów?

Zawody ukończyło 16 075  biegaczy co jest rekordem w 36-letniej historii imprezy. W oficjalnych rezultatach skloasyfikowanych jest 76 maratończyków z Polski. Na trasie zawodników dopingowały setki tysięcy kibiców. Maraton poprowadzony został przez centrum Sztokholmu (5 wysp: Östermalm, Gamla Stan, Södermalm, Längholmen i Djurgärden) oraz nabrzeżem kanałów Morza Bałtyckiego i brzegiem jeziora Mälaren. Biegacze mogli zobaczyć najważniejsze zabytki:  pałac królewski, gmach parlamentu, ratusz, dworzec główny.

Czytaj całość
 
Zapraszamy na Litwę - najbliższy bieg juz 11 MAJA!!! Półmaraton Troki!
24.04.2014.

Strona zawodów
Dział - Maratony zagraniczne

Image

Organizator:  Zostało już niespełna dwa tygodnie do Półmaratonu w Trokach na Litwie. „General Financing“ pόłmaraton w Trokach odbędzie się już po raz drugi. W tym roku sportowcy staną na starcie  w niedzielę 11 maja. Stara stolica Litwy Troki – jedna z najpiękniejszych miejsc na Litwie. Piękna o każdej porze roku, a szczególnie – wiosną. Dlatego zapraszamy do nas na zawody a także na dłuży pobyt na Litwie więcej niż jeden dzień –  aby wziąć udział w zawodach oraz znaleźć czas na zwiedzanie.

Ubiegłoroczna trasa zawodów była chwalona przez wielu (w roku 2013 w biegu pόłmaratonu uczestniczyło około 500 osόb, 10,5 km biegło ponad 300 osόb, na dystansie 5 km walczyło około 250 sportowcόw, a w sztafecie 2 po 10,5 km – 12 drużyn- gdzie zwyciężyła drużyna z Polski – „Mazurski Pułk Artylerii“. Cała trasa rozciągała się w pobliżu jeziora „Galvė“, prawie przez cały czas biegu można było podziwiać piękno zamku w Trokach, Takimi pięknymi widokami może się pochwalić niewiele imprez biegowych.

Czytaj całość
 
Bratislava Marathon 2014 - okiem uczestnika :)
23.04.2014.

Strona zawodów
Dział - Maratony zagraniczne

Image 

Radosław Wypych: Tydzień po pólmaratonie warszawskim wybrałem się do Bratysławy na maraton (a tydzień przed Orlen Maraton, hm). Blisko, więc był to weekendowy wypad samochodem i jednocześnie zaliczenie maratonu w kolejnej stolicy europejskiej. Nocleg w Hyde Park Hostel na Starym Mieście, które jest dużym obszarem wyłączonym dla ruchu samochodowego. Hostel nie miał własnego parkingu, więc samochód stał kilka ulic dalej, na ogólnodostępnym. Podobno, tak poinformował mnie niezwykle sympatyczny kierownik hotelu "w Bratysławie nie kradną samochodów". Jeden z parkingów strzeżonych hotelu*** oferował postój za 70 euro za weekend. Pozostałe były czynne w godz.7-19.00 i kosztowały 2 euro/godz.

Oczywiście pierwsze kroki skierowałem do biura maratonu, które znajdowało się w nowoczesnym kompleksie handlowo-apartamentowym EUROVEA. Biuro nie było duże : stanowisko odbioru numerów startowych dla maratonczyków, półmaratończyków i sztafet, kilka stoisk: m.in. znanej firmy produkującej odzież sportową, kilku biegów, w tym maratonu warszawskiego. Wszystko sprawnie i można było porozumieć się  po polsku. Pakiet startowy skromny: numer startowy, żel energetyczny, karta maratończyka ważna przez cały weekend, uprawniająca do darmowej komunikacj, bezpłatnych wejść do 11 muzeów i zniżki w wielu restauracjach i pubach. Wpisowe na maraton wynosiło do grudnia 25 euro. Koszulka -opcjonalnie dodatkowe 25 euro.

Czytaj całość
 
Maraton w Bostonie  jeszcze liczniejszy niż rok temu.
22.04.2014.

Strona zawodów
Dział - Maratony zagraniczne

Image

Pamiętamy bardzo dobrze ubiegłoroczny maraton w Bostonie. Tragiczne wydarzenia nie odstraszyły jednak biegaczy. Ci jeszcze liczniej stawili się na starcie. W tegorocznym maratonie wystartowało prawie 36 tysięcy osób. Bardzo dobrze zabezpieczona trasa, liczne punkty kontrolne pozwalały mieć pewność, że w tym roku nic złego się nie wydarzy. Ubiegłoroczne wydarzenia zostały uczczone chwilą ciszy. Start rozpoczęła rywalizacja wózkarzy, następnie wystartowały kobiety i pół godziny później mężczyźni.

Dość niespodziewanie zawiedli faworyci biegu i po zwycięstwo pobiegł 39-letni Amerykanin Meb Keflezighi, który uzyskał wynik 2:08:37. Zawodnik od początku był zdecydowany na taki wynik i nie zwracając uwagi na rywali realizował od początku założony przez siebie plan.
Zaskakuje jednak nie tylko wynik i wiek zwycięzcy, ale także fakt, że Meb jest pierwszym od 31 lat amerykańskim zawodnikiem, który wygrał bostoński maraton. Po raz ostatni amerykańskie zwycięstwo należało do  Grega Meyera w 1983 roku. Meb Keflezighi ma na swoim koncie srebrny medal olimpijski z Aten. Drugi na mecie był Wilson Chebet (Kenia) - 2:08:48, trzeci Frankline Chepkwony (Kenia) - 2:08:50.

Czytaj całość
 
Pjongjang Marathon czyli maraton na stadionie Kim Ir Sena - 13.04.2014
16.04.2014.


Maraton odbył się w miniony weekend (13.04.2014) i uczcił 102 rocznicę urodzin  Kim Ir Sena. Start nastąpił przy pełnych trybunach na stadionie imienia... jak nie trudno zgadnąć, wodza rewolucji w Korei Północnej. Brzmi dość niesamowicie, ale jest to maraton z dużymi tradycjami i został wyróżniony przez IAAF brązową odznaką. Ten zaszczyt spotkał dotąd tylko 72 imprezy na całym świecie i dotyczy biegów na różnych dystansach.  W Polsce jedynym wyróżnionym w ten sposób biegiem maratońskim jest  - Łódź Maraton "Dbam o zdrowie". Poniżej prezentujemy Wam pełną listę.

Trudno ocenić czym kierowało się IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych), faktem jednak jest że pierwszy Pyongyang Marathon odbył się już 1981 roku. Kobiety rywalizują od 1984 roku, a od paru lat prawo startu mają nawet cudzoziemcy. Uzyskać zgłoszenie zapewne jest trudniej niż w Berlinie, ale chętnych podobno nie brakuje. Wyjazdy organizują chińskie firmy. Na miejscu każdemu uczestnikowi przydzielony jest do "opieki" miejscowy urzędnik. W roku pojawili się maratończycy z aż 27 krajów.

Czytaj całość
 
31. Maraton w Wiedniu - 13.04.2014. Szóste miejsce Olgi Kalendarowej-Ochal
15.04.2014.

Gdy my pasjonowaliśmy się maratonami w Warszawie i Łodzi, na świecie odbyło się kilka cenionych imprez. Z Londynu swoją korespondencję przysłała nam Irina Hulanicka (poniżej). Kilka słów chcemy też napisać o Wiedniu zwłaszcza, że jest to impreza w której Polacy odnosili zawsze duże sukcesy. W 1984 roku odbył się pierwszy Maraton Wiedeński. Wygrał wtedy Polak Antoni Niemczak z czasem 2:12:17, drugi był autor najpoczytniejszych książek o bieganiu - Jurek Skarżyński. W kolejnych edycjach Polacy często stawali na podium. W 1995 roku ponownie zwyciężył Polak Piotr Prusik, z czasem 2:15.23.

Do tradycji wiedeńskich sukcesów nawiązała w minioną niedzielę Olga Kalendarowa-Ochal zajmując dobre szóste miejsce, z wynikiem 2:34:19. Najszybsza była Niemka Anna Hahner - 2:28:59. Wśród mężczyzn triumfował Etiopczyk Getu Fekele, z rezultatem 2:05:41, ustanawiając jednocześnie nowy rekord trasy. Najwyraźniej była to dla niego wystarczająca motywacja do szybkiego biegu ponieważ rywale ponieśli do niego spore straty. Drugi był Alfred Kering - 2:08:28, a trzeci Philip Sanga - 2:08:58 - obaj z Kenii.

Czytaj całość
 
Marathon de Paris - 6.04.2014 - relacja Oli Mądzik
14.04.2014.
 
Image
 
Aleksandra Mądzik: Paryż. Kto nie chciałby tam pobyć choć chwilę? a jeszcze żeby połączyć zwiedzanie z pasją biegania? Dlatego kiedy we wrześniu zadzwonił do mnie Robert i powiedział : "Jedziemy na maraton do Paryża" moje pierwsze słowa były "pomyślę", ale serce wiedziało już, że chcę. Było krótko - " Nie pomyślę, tylko jedziemy". Zapisaliśmy się w kilka osób z drużyny Golden Team i pozostało nam tylko czekać. I trenować :)  Podczas jesiennego, wspólnego wybiegania po warszawskich uliczkach, kolega Wojtek opowiadał o Paryżu jako o miejscu z najładniejszą trasą z jaką było dane mu się zmierzyć (ani Nowy Jork ani Boston nie dorównują). Pokusa była jeszcze większa..

Czytaj całość
 
Virgin Money London Marathon - 13.04.2014
13.04.2014.

Rekordzista świata w maratonie Kebijczyk Wilson Kipsang zwyciężył w Maratonie Londyńskin z wynikiem 2:04:27. Drugi był jego rodak Stanley Biwott, a trzeci Etiopczyk Tsegaye Kebede. Brytyjczycy bardzo liczyli na maratoński debiut mistrza olimpijskiego na 5 000 i 10 000 m – Mo Faraha. Faworyt gospodarzy zajął ósme miejsce z rezultatem 2:08.21. Wynik niezły, ale na pewno poniżej oczekiwań i aspiracji tego bardzo utytułowanego zawodnika. Na mecie Mo Farah tak ocenił swój rezultat: „Nie miałem oczywiście doświadczenia maratońskiego, lecz dziś jestem całkowicie rozczarowany, na pewno jeszcze wrócę na trasy maratońskie bogatszy o to się dziś nauczyłem”.

Czytaj całość
 
Korespondencja z Londynu - 10-11.04.2014 - Irina Hulanicka
12.04.2014.

Strona zawodów
Dział - Maratony zagraniczne

Image

Nasza korespondentka Irina Hulanicka przekazuje nam kolejne krótkie informacje z Londynu (10-11.04.2013).

10 kwietnia 2014 r. Londyn
Pogoda - już jest bardzo ciepło.
Dziewczyny z Kenii są pewne, że rekord Pauli Radcliffe w Maratonie jest do poprawienia. Wszyscy są w najlepszych formach. Tiki Gelana (Etiopia) – 2:18:58 (rekord Etiopii). Mistrzyni Olimpijska powiedziała, że jest w najlepszej formie i chciałaby złamać 2:20 na maratonie w Londynie. Po upadku z zeszłego roku już nie ma śladu, ale musi być ostrożna. Organizator maratonu start wózkarzy przenosi o 20 min przed startem elity kobiet. Gelan do maratonu przygotowywała się w swoim kraju. Tirunesh Dibaba (Ethiopia) – debiut. Mistrzyni Olimpijska na 10 km zdaje sobie sprawę, że maraton to nie 10 km, ale jest pewna, że dobrze jest przygotowana do maratonu.

Z samego rana konferencja prasowa elity kobiet:
Priscah Jeptoo (Kenia) – 2:20:14
Florence Kiplagat (Kenia) – 2:19:44
Edna Kiplagat (Kenia) – 2:19:50

Czytaj całość
 
Virgin Money London Marathon - Irina Hulanicka korespoduje z Londynu
11.04.2014.

Strona zawodów
Dział - Maratony zagraniczne

Image

13 kwietnia w Londynie odbędzie się Virgin Money London Maraton. Nasza korespondentka Irina Hulanicka przekazuje nam krótkie informacje z Londynu (8-9.04.2013). Dziś krótko - co działo się już 8 i 9 kwietnia.

8 kwietnia 2014 r. London

Irina Hulanicka: Ruszył London Marathon. Pogoda - zimny wiatr. 14C
Pierwsza konferencja prasowa – konferencja z podwójnym Mistrzem Świata i Mistrzem Olimpijskim - MoFarah. Pisaliśmy niedawno o jego planach startowych w Londyńskim Maratonie i pechowym upadku w Nowojorskim Półmaratonie.

"Moim głównym celem jest złamanie brytyjskiego rekordu w maratonie. To będzie niesamowity wyścig. Dam z siebie wszystko." – powiedział MoFarah. „Po upadku w Nowym Jorku już nie ma śladu” - dodał MoFarah. Podziękował Davidowi Bedfordowi (koordynator elity London Marathon) za zaproszenia do tego maratonu.

Czytaj całość
 
Tokio Marathon - relacja Oli Mądzik
04.03.2014.
 
Image
 
Aleksandra Mądzik: Za namową grupy Szaleńców z Golden Team, a właściwie Mario pomyślałam, że fajnie byłoby polecieć do Japonii, ale gdzie tam mnie wylosują.... 7 sierpnia zapisałam się i dostałam numer 0000506429. Pozostało czekanie - ponad miesiąc na wyniki. I stało się! 26.09 sprawdziłam maila a tam:

Dear Ms. Aleksandra Madzik, [ID-No: 506429] Congratulations! You have been selected to run Tokyo Marathon 2014

Ucieszyłam się ale ogarnął mnie lekki strach. Tylko ja? Nikt więcej? Jak ja sobie poradzę..? Na szczęście przyjaciele nie zawiedli. Wsparcie było z każdej strony :) Najważniejsza rzecz - opłacić pakiet startowy żeby nic nie przegapić. Potem to już z górki - bilet, nocleg, plan co chce zobaczyć bo przecież nie samym bieganiem człowiek żyje... jednak trochę tego jest...

Trener

Pomyślałam, że jeżeli chce coś osiągnąć nie robiąc sobie przy tym krzywdy to muszę to robić pod okiem fachowca. Wtedy wiadomo, że jest dyscyplina, mobilizacja i sukces murowany. Robert z Golden Team, już wcześniej wspominał mi o Ani, więc umówiłam się na wspólne bieganie, porozmawiałyśmy, pobiegałyśmy po lesie i zdecydowałam się. Wtedy wiedziałam, że to jedna z moich lepszych decyzji. Poczułam, że Ania wie o co mi chodzi, wiedziałam, że jestem w dobrych rękach.

Czytaj całość
 
Tokyo Marathon - 23.02.2014
24.02.2014.

Maraton w Tokio to jedna z najbardziej cenionych imprez maratońskich świata. Wystarczy wspomnieć, że należy do tzw. World Marathon Majors, czyli elity biegów maratońskich zrzeszających oprócz Tokio także Boston, Londyn, Berlin, Chicago i Nowy Jork. Co ciekawe impreza w obecnym kształcie ma stosunkowo krótką historię i zapoczątkowana została w 2007 roku. Jednak pierwsze i to aż dwa maratony obyłby się już w 1981 roku. Dwie maratońskie imprezy stanowiły sporą trudność dla miasta, dlatego dwa osobne zespoły organizacyjne przygotowywały maraton na przemian. Jeden w latach parzystych (Tokyo International Marathon), drugi w  nieparzystych (Tokyo - New York Friendship International Marathon). Tu można zapytać czy taki scenariusz czeka też Warszawę...

Wczoraj w Tokio (23.02.2014) na starcie  stanęło ponad 36 tys. biegaczy, którzy zostali wyłonieni losowo. Natomiast na trasie zebrało się około 2 milionów kibiców. Zwyciężył 27-letni Kenijczyk Dickson Chumba z nowym rekordem trasy - 2:05:42. Drugi był Etiopczyk Tadesa Tola - 2:05:57, a trzeci rodak zwycięzcy - Sammy Kitwara - 2:06:30. Wśród kobiet triumfowała Etiopka Tirfi Tsegaye - 2:22:23. Zapraszamy do obejrzenia kilku materiałów filmowych z tegorocznej edycji i polecamy zeszłoroczne bardzo ciekawe relacje uczestników z Polski tekst Stanisława Szarawary i wspomnienia Bartka Lipnickiego.

Czytaj całość
 
REGGAE MARATON na JAMAJCE  biegowa przygoda życia!
23.01.2014.

Strona zawodów
Dział - Maratony zagraniczne

Dział - PUMA - Zapraszamy

Dominika Stelmach: Paweł, Dorota i Michał - jako zwycięzcy biegowego konkursu marki PUMA – wybrali się w bardzo egzotyczną podróż. Ich celem była Jamajka, a dokładnie festiwal biegów odbywający się tam rokrocznie w grudniu. Każdy z uczestników wyprawy wystartował na innym dystansie – Dorota ukończyła pełny dystans maratonu, Paweł połówkę, a Michał wystartował na 10km.

Michał tak opisuje swoją przygodę (tekst oryginalny):
„Jak to się zaczęło? Na przełomie marca i kwietnia 2013 r. będąc na zakupach w Focus Mall, nie ominąłem mojego ulubionego sklepu w tej galerii, czyli sklepu PUMA... Ulubiony nie tylko z uwagi na jakość i designe sprzedawanych produktów, ale również niespotykaną na co dzień w innych sklepach miłą atmosferę i profesjonalną obsługę... (tylko bez uszczypliwych komentarzy, to nie wazelina!).

Czytaj całość
 
Planujcie start na Litwie w 2014 roku!
14.01.2014.

Strona zawodów
Dział - Maratony zagraniczne

Image

Evaldas Martinka: Najmilsi nasi przyjaciele, miłośnicy biegania w Polsce! Zawsze na Was czekamy na odbywających się zawodach na Litwie i cieszy nas to, że z każdym startem coraz większa liczba Polaków dołącza do naszego grona.

Z wielką przyjemnością wręczamy nagrody dla najbardziej licznej ekipy z zagranicy, a w personalnych nominacjach w roku 2013 nie raz wspinaliście się na najwyższe miejsca. W roku 2013 nasze imprezy odwiedziło ponad 300 sportowcόw z Polski. To jest najlepszy dowód na to, iż tu trzeba przyjechać i wyprόbować nasze trasy.
 
Wierzymy, że zawody na Litwie wam się spodobały, a liczba miłośników biegania w Polsce, tak jak i na Litwie, co roku się zwiększa. Dlatego serdecznie zapraszamy na najważniejsze starty w miastach Litwy w roku 2014.

Czytaj całość
 
Polscy biegacze w czołowej dziesiątce w Paramaribo, stolicy Surinamu
27.11.2013.

Dział - Maratony zagraniczne

Olga Kalendarowa-Ochal o planach startowych, m.in. w Surinamie

23 listopada 2013 Polska drużyna uczestniczyła w jubileuszowych 45. Mistrzostwach Świata Wojskowych w Surinamie. Start był w Saramacce, meta na André Kamperveen Stadion w centrum stolicy Surinamu. Ostatnie metry zawodnicy pokonywali na bieżni stadionu.  Polskę reprezentowali Błażej Brzeziński, Arkadiusz Gardzielewski, Mariusz Giżyński i Michał Karczmarek. Wszyscy zajęli miejsca w pierwszej dziesiątce. Srebro zdobył Błażej Brzeziński z czasem 2:25:18, piąty w klasyfikacji generalnej był Arkadiusz Gardzielewski z czasem 2:26:36, szósty Mariusz Giżyński (2:27:18), a siódmy Michał Kaczmarek (2:27:18). Zwycięzcą w kategorii mistrzostw świata wojska został Brazylijczyk Solonei Rocha da Silva. Nasza reprezentantka Olga Kalendarowa-Ochal wywalczyła srebro. Przed nią była zawodniczka z Namibii Lukeiko Helaia Johannes.


Czytaj całość
 
Swiss City Marathon - relacja zwycięzcy!
30.10.2013.
 
Bartosz Olszewski: Podsumowując Swiss City Marathon 2013 mogę powiedzieć tylko jedno: cel zrealizowany! Udało się stanąć na podium, co więcej wygrałem ten maraton. Sam bieg będę strasznie miło wspominał. Niesamowita trasa, niesamowita atmosfera. Naprawdę jest o czym pisać, co wspominać. No to zaczynamy. Jeszcze wszystko pamiętam, więc relacja na gorąco. Zacznijmy dzień wcześniej. Brzuch wieczorem już spisywał się lepiej, ale rewelacji nie było. Zjadłem kilka tostów z miodem na kolację i poszedłem spać o 22. Spało mi się dobrze, ale od 2 w nocy już się co chwila budziłem z myślą, że to już pora wstawać. Jakiś zestresowany byłem tym startem. Wstałem jak zwykle trochę ponad 3 godziny przed startem o 5:50, szybka toaleta i znowu tosty z miodem. Woda, żel przed startem, w kwestii odżywiania wszystko po staremu. Rano jeszcze spacer z muzyką i niespodzianka, zaczyna kropić. Myślałem, że to tylko kilka kropel, bardzo się myliłem… W dodatku mam mimo wszystko trochę ciężkie nogi. W takim dniu powinienem latać, ale nie ma tej lekkości co przed Warszawą.

Czytaj całość
 
Wilson Kipsang - konferencja prasowa w Berlinie - 2013
04.10.2013.

Relacja
Strona imprezy

Dział - Maratony zagraniczne

Image
Fot. Irina Hulanicka

Irina Hulanicka: 40 Berlin Marathon - Kenijczyk Wilson Kipsang ustanawia nowy rekord świata w maratonie - 2 godziny 3 minuty i 23 sekund. Następnego dnia o 11: 30, po porannym truchcie, nowy rekordzista świata razem z najszybszą kobietą w maratonie w 2013 roku, Kenijką Florence Kiplagat pojawił się na konferencji prasowej, gdzie opowiadał na pytania dziennikarzy.

Kariera:
Wilson zaczął poważnie trenować dokładnie dziesięć lat temu, kiedy zobaczył Kenijczyka Paula Tergata podczas maratonu w Berlinie, który wtedy ustawił rekord świata w maratonie i jako pierwszy zawodnik w historii pobiegł w czasie poniżej 2:05. Wilson wtedy pracował w policji. Pierwszy sukces przyszedł po pięciu latach treningów. W 2007 roku w Nairobi Kipsang przebiegł 10.000 metrów w czasie 28:37 a pierwszy międzynarodowy sukces to bieg na 10 mil w holenderskim Tillburge, ukończony z czasem 46:29.

Debiut Wilsona w maratonie odbył się w Paryżu, w kwietniu 2010 roku, gdzie wygrał uzyskując czas 02:07:13, a już w październiku 2010 roku we Frankfurcie nad Menem pobił rekord trasy 02:04:57. Na początku marca 2011 roku w japońskim Otsu Kipsang  wygrał maraton  z czasem  02:06:13. W październiku 2011 roku na maratonie we Frankfurtcie nad Menem wygrywa po raz drugi - 2:03:42. Wiosną 2012 roku Kipsang wygrywa London Marathon z doskonałym czasem  2:04:44. Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie ukończył maraton dopiero na trzecim miejscu z czasem 2:09:37. W grudniu, Wilson wygrywa maraton w Honolulu z czasem 2:12:31.

Czytaj całość
 
40. Maraton Berliński - 29.09.2013 - Rekord Świata!
30.09.2013.Tradycyjnie już ostatnio w Berlinie są ustanawiane rekordy świata w maratonie. Od wczoraj (29.09.2013), nowy rekord wynosi 2:03.23 i jest autorstwa 31-letniego  Kenijczyka Wilsona Kipsanga. Wynik ten jest lepszy o 15 sekund od rezultatu Patricka Makau sprzed dwóch lat. To już ośmy rekord świata pobity w Berlinie w ciągu ostatnich 15 lat. Kipsang za zwycięstwo zarobił 54 tys. dolarów i dodatkowo 68 tys. dolarów za rekord świata. Dobrze spisali się Polacy na 11. miejscu uplasował się Błażej Brzeziński - 2:12:17, 15. był Arkadiusz Gardzielewski - 2:13.53. Wśród kobiet najszybsza była Kenijka Florence Kiplagat, z czasem 2:21.13.

Na uwagę zasługuje wynik trzeciej na mecie 41-letniej Niemki Iriny Mikitenko, która rezultatem 2:24.54 ustanowiła rekord świata w kategorii 40+. Na mecie powiedziała, że "czuję się tak młodo, jak dwudziestolatka, która ma 20-letnie doświadczenie biegowe". Starterem maratonu był legendarny Etiopczyk Haile Gebrselassie, który w Berlinie dwukrotnie poprawiał rekord świata. W maratonie wystartowało 41,120 z 119 krajów. Lista zapełniła się w zeszłym roku już po trzech godzinach zapisów. W Berlinie obowiązywały szczególne środki ostrożności Park Tiergarten, gdzie znajdował się start i meta biegu został otoczony płotem, a każda wchodząca osoba była kontrolowana. Mimo to wraz z Kipsangiem "zafiniszował" jeden z kibiców - widać to na fimiku powyżej. Poniżej relacja "maratończykowej" korespondentki w Berlinie Iriny Hulanickiej.

Czytaj całość
 
40. Berlin Marathon - 29.09.2019 - tuż przed...
29.09.2013.

Fotorelacja (fot. Irina Hulanicka)

Strona imprezy
Dział - Maratony zagraniczne

Image

Irina Hulanicka koresponduje z Berlina (26-28.09.2013) 

26.09.2013
Z samego rana zimno i pada deszcz. O 11:00 pierwsza konferencja prasowa, kobieca. W tym roku w Berlinie nie ma jednoznacznej liderki. Szanse kobiet są wyrównane. Najwięcej pytań było do Iriny Mikitenko, wszystkich interesowało jak ona trenuje, że w wieku 40-stu lat tak szybko biega maratony.

27.09.2013
Już słonecznie, ale jeszcze ranki zimne. Tym razem konferencja elity mężczyzn. Patrick Makau wycofał się z tegorocznego maratonu, ale przyjechał do Berlina. Kenia znów górą. Wszyscy w dobrym nastroju i nie ma problemu, żeby 29.09.2013 padł rekord w maratonie. Plany treningowe zrobione i teraz zostaje tylko pobiec.Wieczorem wybieramy się na Expo. Już w biurze zauważyliśmy zaostrzone środki bezpieczeństwa. Przy sobie trzeba mieć kartę marathonu i paszporty. 29 września część parku będzie wyłączona z ruchu. Na Expo, które jak roku jest na nieczynnym lotnisku – Tempelhof,  już po wyjściu z metra niektóre miejsca są ogrodzone i nie można tam przejść.

Czytaj całość
 
Maraton Duisburg dziś i 25 lat temu.
26.07.2013.
 
Image
 
Irina Hulanicka: Kilka miesięcy temu skontaktował się ze mną organizator „Rhein-Ruhr-Marathon” z Diusburga. 9 czerwca 2013r. miał być  w Duisburgu  „30 Rhein-Ruhr-Marathon”.  Biegłam tam 25 lat temu i wygrałam.  Organizator chciał, żebym była tam gościem honorowym przy nagrodzeniu zwycięzców w tym roku. Zgodziłam się.

Wspomnienia z 1988 roku.

Odszukałam dyplom i ulotki z mojego maratonu. Nie za bardzo zgadzało się od strony matematycznej kolejność  maratonów. Biegałam 25 lat temu i biegłam w „8 Rhein-Ruhr-Marathon”.  8 plus 25=33.  Z tego wynika, że w tym roku miał być 33 maraton. Brakuje trzech. Pan „Google” dał odpowiedź: w latach 1990, 1993, 1994 maraton się nie odbył.  Zmienił się organizator. W 1988 się odbywał tylko maraton, teraz razem z maratonem startuje półmaraton i sztafeta maratońska. W 1988 roku start był o 14:00, teraz rano o 9:00. Termin 1988r. – jesień, teraz - wiosna – początek lata. Trasa ta sama, tylko w odwrotnym kierunku.

W 1988 roku w przeddzień maratonu była burza, po której drzewa były powalone. W dzień startu było bardzo zimno i silny wiatr, który dawał bardzo znać na mostach. Nie pamiętam ile razy przebiegaliśmy mosty, ale było to kilkokrotnie.

Czytaj całość
 
Powietrze w Kuala Lumpur tak złe, że odwołano maraton
27.06.2013.

Image Dział - Maratony zagraniczne
Strona Maratonu w Kuala Lumpur

Powietrze w W stolicy Malezji Kuala Lumpur odwołano maraton (Standard Chartered KL Marathon 2013) z powodu fatalnego stanu powietrza. Miasto pogrążone jest w smogu, który bardzo ogranicza widoczność i nadaje miastu wręcz surrealistyczny krajobraz. Przede wszystkim jednak stan powietrza jest niebezpieczny dla zdrowia. Powodem tak silnego zadymienia jest wypalania lasów w Indonezji i na innych obszarach Sumatry. Sytuacja powtarza się, co roku w porze suchej (czerwiec-wrzesień) ponieważ mimo zakazów wypalane są  tereny pod plantacje palm olejowych. Organizator wyznaczył nowy termin na 29 września 2013 roku, czyli dzień kiedy odbędzie się jubileuszowy 40. Maraton  w Berlinie. Na frekwencje w Malezji to zapewne nie wpłynie. W tym roku do udziału w imprezie zgłosiło się 33 tys. biegaczy. Wpisowe na dystansie maratonu wynosi od 48 do 68 dolarów. Poniżej kilka obrazków przedstawiających obecną sytuację w stolicy Malezji.


Czytaj całość
 
Ostatnia mila Boston Marathon 2013 - 25.04.2013
27.05.2013.
 
 
Pięć tygodni po tragicznych wydarzeniach podczas Maratonu Bostońskiego, około trzech tysięcy zawodników, którzy nie minęli wtedy mety, dokończyło swój maraton. Impreza  miała na celu przede wszystkim uczcić poległych. Na czele biegowego pochodu niesione były cztery flagi - jedna chińska i trzy amerykańskie - symbolizowały ofiary i kraje z jakich pochodziły. Jedna z flag upamiętniała poległego policjanta, który zginął podczas pościgu za zamachowcami. Organizatorem, tych po części nieoficjalnych uroczystości, byli sami biegacze, pod kierownictwem Alain Ferry. Start nastąpił z Kenmore Square, a meta ulokowana była w tym samym miejscu, co finisz Maratonu Bostońskiego.

Czytaj całość
 
NORDEA RIGA MARATON, czyli afrykański upał na północy Europy - 19.05.2013
26.05.2013.

Strona  zawodów

Dział - Maratony zagraniczne

Image

Radosław Wypych: Na trzy dni przed maratonem news od organizatorów: „Czy jesteś przygotowany na temperaturę powyżej + 26 stopni? My tak!”. A miało być  tak fajnie:  chłodno,dobra pogoda do biegania. Ale od początku. Wybór maratonu w Rydze był prosty - nigdy tam nie byłem, więc jadę.  Rejestracja w zeszłym roku to koszt ok. 220zł ( w tym bardzo fajna koszulka)  lub 100 zł bez koszulki. Noclegi do wyboru, od hosteli za 37 zł w pokojach wieloosobowych, do wyższego standardu (i oczywiście ceny). Wszystkie blisko rydzkiej starówki oraz startu /mety maratonu.

Do Rygi wyruszyłem samotnie, w piątek wieczorem. Do celu dotarłem następnego ranka. Trochę długo, ale cały dzień przede mną. Koszt przejazdu autobusem to 220 zł w obie strony. Zaraz po przyjeździe zameldowałem się w Central Hostelu. Zaraz potem wyruszyłem do biura zawodów. Poszedłem piechotą, przez Stare Miasto, bo to niedaleko. Zresztą wszędzie było  niedaleko. W powietrzu czuć było zapowiedź jutrzejszej walki : + 31 st C.   Biuro zawodów znajdowało się w"RadissonBlu Hotel Daugava", i nazwałbym je raczej skromnym. Mimo, że tego samego dnia odbywały się biegi na 5 i 10 km oraz półmaraton i maraton, odbiór numerów startowych, dzięki dobrym oznaczeniom stanowił zwykłą formalność.

Czytaj całość
 
Toronto Marathon (Kanada) - 5.05.2013
16.05.2013.

Andrzej Wojakowski: Kolejnym wiosennym długim biegiem, w którym brałem udział, był maraton w Toronto. Dlaczego tam, dwadzieścia dni po maratonie w Bostonie ? Ponieważ nie byłem wcześniej w Kanadzie. Jednak najważniejszą sprawą dla mnie była możliwość dłuższego pobytu u mojego b. dobrego kolegi ze studiów, Jacka, który od dwudziestu kilku lat mieszka w Toronto. Warunki przygotowawcze, treningowe, lokalowe, żywieniowe, miałem wyśmienite. Niedaleko od domu, w którym mieszkałem był park w dolinie małej rzeczki, a pętla treningowa miała tam długość ponad 10 km. Zresztą na terenie tego parku rozgrywany jest corocznie charytatywny bieg na 10 km o nazwie Terry Run Fox. W drugim parku, trochę w dalszej odległości od miejsca pobytu była całkiem spora górka, na której trenowałem podbiegi. Tak, więc nic tylko trenować, co skrupulatnie wykorzystałem na porannych biegach.

W piątek przed maratonem udałem się do Biura Zawodów, odebrać  zestaw startowy z nr Bib.  W otrzymanym zestawie dostałem dwie techniczne koszulki, w tym jedną w pięknych biało-czerwonych barwach Kanady. Tak ładnej koszulki chyba jeszcze nie dostałem. Przy okazji pochodziłem po niewielkich targach Expo, zwiedzając stoiska, degustując różne specyfiki. Ceny na targach jednak nie na moją kieszeń.

Czytaj całość
 
Rotterdam Marathon 2013 - relacja dziennikarza TVP - Piotra Falkowskiego
26.04.2013.

Strona zawodów

Dział - Maratony zagraniczne

Image

Piotr Falkowski:  Rotterdam Marathon – jeden z najważniejszych, najbardziej prestiżowych biegów maratońskich w Europie. Trasa uznawana za bardzo szybką, dzięki czemu w połowie kwietnia do drugiego największego miasta Holandii zjeżdża wielu znakomitych maratończyków.  W zeszłym roku próbę (niestety, nieudaną) uzyskania minimum na igrzyska olimpijskie podjął tam Mariusz Giżyński, który ostrzegał mnie: „Po 30 kilometrze zacznie nieprzyjemnie wiać”. Mówił prawdę…

W Maratonie Rotterdamskim wystartowaliśmy z  Żoną Moją Najukochańszą Jagodą dzięki New Balance Polska, który wyposażył nas w pakiety startowe (dziękujemy :)).  W sobotni poranek – 6-kilometrowy Bieg Śniadaniowy po fragmencie zamkniętej już w dużym stopniu trasy maratonu. Choć dotyczyło to niektórych bardzo ważnych arterii miasta, w tym chyba najgłówniejszej ulicy Coolsingel, jakoś nie zauważyłem, by ktoś się pieklił czy protestował. Ale to pewnie dlatego, że mnóstwo Holendrów korzysta z komunikacji publicznej, a przede wszystkim – jeździ rowerami, których jest w kraju ponoć więcej niż mieszkańców (18 mln rowerów przy niespełna 17 mln ludzi :)). Potem – Expo i odbiór pakietów startowych. Wszystko zorganizowane w bliskim strefie start/meta centrum kongresowym WTC, gdzie wieczorem odbyło się imponujące pasta party.

Czytaj całość
 
Virgin London Maraton - prezentacja zawodników niepełnosprawnych
20.04.2013.

Strona zawodów
Dział - Maratony zagraniczne

Image

Maraton w Londynie w najbliższą niedzielę 21.04.2013.
Prezentacja zawodników niepełnosprawnych i paraolimpijczyków. Expo.

Irina Hulanicka koresponduje z Londynu (18-19.04.2013).

18 kwietnia 2013 Expo - drugi dzień pracy Expo.
Drugi dzień pracy Expo, ale ludzi za dużo nie ma. Widać policjantów, którzy spacerują pomiędzy stoiskami. Prawdopodobnie to skutki wydarzeń w Bostonie. Wszystkie światowe marki sportowe mają swoje stoiska, ale największe sponsor maratonu - Adidas. W tym roku dużo stoisk z odżywkami – batony sportowe. Można próbować. Na początku próbowaliśmy zapamiętać nazwy, ale na końcu już mieliśmy problem z przypomnieniem ich sobie. Smakami nie różniły się specjalnie. Po 1,5 godziny już mieliśmy dość chodzenia – jedziemy do domu.

19 kwietnia 2013 - dziś wyjątkowo od 9 rano są konferencje prasowe. 
Na początek zawodnicy na wózkach: D.Weir, S.Woods (wszyscy GBR), T. McFadden (USA), H.Yamamoto (JPN). Dla nich trasa Londyńskiego Maratonu nie jest obca, niejednokrotnie już tu startowali. D.Weir - 13 razy, 6 razy wygrywał, S.Woods - 8 razy, 2 razy wygrywała, T. McFadden – 2 razy, H.Yamamoto – 3 razy. I znów wszystko było związane z maratonem w Bostonie. T. McFadden wygrywała w tym roku w Bostonie z czasem 1:45:24. H.Yamamoto też wygrał w tym roku w Bostonie z czasem 1:25:32.

Czytaj całość
 
Virgin London Maraton - prezentacja elity kobiet
18.04.2013.

Strona zawodów
Dział - Maratony zagraniczne

Image

Maraton w Londynie w najbliższą niedzielę 21.04.2013.
Prezentacja elity kobiet i zawodniczek elity z Wielkiej Brytani.

Irina Hulanicka koresponduje z Londynu (18.04.2013): Pogoda bardzo dobra do biegania, tylko wiatr trochę za mocny. Z samego rana konferencja prasowa elity kobiet E.Kiplagat – zwyciężczyni London Marathon 2012 – 2:19:50, P.Jeptoo – druga na Olimpiadzie w Londynie – 2:20:14 (wszystkie Kenia), T.Gelana- Mistrzyni Olimpijska Londyn 2012 (Etiopia) – 2:18:58 i Y.Shibui (Japonia) – 2:19:41 (wynik osiągnięty w Berlinie w 2004 r.). Jak widać będzie walka na trasie. Wszystkim im odpowiada trasa w Londynie. Są dobrej myśli, ale za dużo nie mówią. W Virgin London Marathon wystartuje także grupa japońskich biegaczy. Za chwile odbędzie się konferencja prasowa Brytyjskich maratończyków: S.Overall, A.Whitehead, M.Farah.

Czytaj całość
 
Maraton w Bostonie - relacja nadeslana przez uczestnika
18.04.2013.

ImageStrona zawodów
Wyniki
Dział - Maratony zagraniczne

Andrzej Wojakowski: Niniejsza relacje zacznę pod względem czasowym od końca maratonu. W momencie wybuchu dwóch bomb byłem juz poza strefa zawodnicza, czekając na przystanku na spóźniający sie autobus miejski (wcześniej z powodu korków ulicznych). Nagle usłyszałem dość potężny huk, za kilka sek. następny. Pierwsze skojarzenie, czy to czasem nie była eksplozja ładunku wybuchowego, za chwile drugie, czy to nie było coś innego. Niestety, moja pierwsza myśl okazała się prawdziwa. Jako ze stałem przy ruchliwym skrzyżowaniu, obok dużej galerii handlowej (Prudential Shops), wypadki zaczęły toczyć sie w b. szybkim tempie. Nagle na ulicy pojawiło się sie mnóstwo ludzi, bowiem nastąpiła błyskawiczna ewakuacja galerii, zamknięto dojazd w kierunku miejsca wybuchu. Z każdej strony zaczęły nadjeżdżać na sygnale wozy najróżniejszych policji (oznakowane i nieoznakowane), ale na sygnałach świetlnych i dźwiękowych. Po chwili zaczęły nadjeżdżać duże ambulansy rożnych szpitali, pojawili się nawet biegnący policjanci, a również policja na dużych motorach.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Falenica 2015
Bieg Konstytucji - Film 2014
Youtube
Polskie Maratony
Ostatnie komentarze
Za taką kasę w portfelu też bym się nie poddał :) hehe Nie wiem czy...
więcej...
przez Mario

Mario zrób . Może za 10 lat Ci się uda . I Zarobisz, . będziesz sław...
więcej...
przez maratonczyk 75

Trudno zaprzeczyć. Impreza bardzo się zmieniła na plus. Co prawda wiad...
więcej...
przez Mario

po co te złośliwości. było super , koleżeńsko sympatycznie ,przeżywa...
więcej...
przez rw

Panie Bukowski! Trzeba było od razu napisać, że jedynym królem jestem ...
więcej...
przez Adam

wieczór z soboty na niedzielę super w "Gnieżdzie Piratów" przy muzyce...
więcej...
przez rw

dzięki panu Troninie możesz być Zadowolony
więcej...
przez kmicic

 
© 2015 MARATOŃCZYK
/GA Untitled Document